Cuma , 9 Eylül 2022
Anasayfa / GENEL / İLKLERİN BAYRAMI

İLKLERİN BAYRAMI

Cumhuriyet’in 92. yıldönümü tüm yurtta coşkuyla kutlandı. Önceki gün 81 ilden vatandaşların Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gelmesiyle başlayan kutlamalarda dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Külliye’den halka seslendi. Resmi geçitlerde ilk kez Cumhurbaşkanlığı senfonisi mini dinletiler yaptı, devlet çok sesli korosu İstiklal Marşı’nı seslendirdiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle beraberindeki heyetle birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk’ün mozalesine çelenk bıraktıktan sonra 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun hemen ardından ise İstiklal Marşı okundu. Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Erdoğan, deftere yazdığı yazıyı okudu. Deftere yazdığı yazıyı okuyan Erdoğan, “Seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olarak emanetinize sahip çıkacağım” vurgusunda bulundu. Erdoğan, Anıtkabir’deki ilk törenin ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 92’nci yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde tebrikleri kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gelen Erdoğan, Cumhuriyet Bayramı tebriklerini ileten davetlilerle tek tek tokalaştı. Törende devlet erkânı ve yabancı temsilcilerin yanı sıra askerî personeli temsilen her rütbeden asker, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bayram tebriklerini sundu. images
ASKER YERİNE SİVİL
Törenler Atatürk Kültür Merkezi’nde devam etti. Resmi bayram geçitlerinde ise askeri unsurlar tank, top, uçak gibi araçlarla değil, personel açısından kalabalık bir kitle ile temsil edildi. Törenlerdeki sivil vurgular da dikkat çekti. Öğrencilerin yerine profesyoneller gösteri yaptı, halk oyunları sergilendi. İlk kez Cumhurbaşkanlığı senfonisi mini dinletiler yaptı. Devlet çok sesli korosu törende ilk kez yer aldı, 150 kişilik bir ekiple İstiklal Marşı’nı seslendirdi. Türk Hava Kurumu’nun özel pilotları özel bir gösteri sundu. Cumhurbaşkanlığı muhafız alayı da törende yerini aldı. Mehteran takımı da 300 kişilik bir kadroyla törende yerini aldı.
KÜLLİYEDEN HALKA SESLENDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anıtkabir’deki ilk törenin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde tebrikleri kabul etti. Erdoğan, kabulün ardından Külliye’nin bahçesinde toplanan kalabalığa, balkondan bir konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında, “Sevgili Gençler; Cumhuriyet Bayramınızın 92. yıl dönümünü kutluyorum. Diri olacağız, iri olacağız hep birlikte Türkiye olacağız… Bu kardeşlik tablosunu, birlik tablosunu yürekten kutluyorum. Allah birliğinizi ayırmasın. Sizi Cumhurbaşkanlığı makamından en kalbi duygularla selamlıyoruz” diye konuştu.
PAZAR GÜNÜ 2023 İÇİN BİR KIRILMADIR
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhuriyetin Kuruluşu’nun 92. yıldönümü dolayısıyla resepsiyon verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evsahipliği yaptığı resepsiyona TBMM Başkanı Yılmaz, Başbakan Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, kuvvet komutanlarının yanı sıra siyaset, iş, yargı, sanat, spor ve medya camiasından birçok davetli katıldı. Erdoğan yaptığı konuşmada, 1 Kasım Pazar günü yapılacak milletvekili seçimlerinden çıkacak sonuca herkesin saygı göstermesini ve hep birlikte sahiplenilmesi gerektiğini belirterek, “Pazar günü adeta ülkemiz ve 2023 süreci bir kırılmadır. Bu kırılma noktasında inanıyorum ki milletimiz tercihlerini o istikamette kullanacaktır. Avrupa’da da koalisyon hükümetlerinin olduğu yerlerde sıkıntılar yaşanıyor. Temenni ederim ki milletimiz koalisyonlara fırsat vermeden, tek başına bir iktidarın tercihini yaparsa yakaladığımız istikrar ve güven ortamının devamına da ciddi bir fırsat, zemin hazırlar” dedi.
BAHÇELİ VE DEMİRTAŞ YOK
Törenlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yüksek yargı temsilcileri, kuvvet komutanları katıldı. MHP lideri Devlet Bahçeli ise bu törenlere de katılmadı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gelmeyen Kılıçdaroğlu diğer törenlere ise katıldı. 30 Ağustos’taki törenlere de katılmayarak tepki çeken Bahçeli ise HDP lideri Selahattin Demirtaş gibi törenlerin hiçbir etkinliğine bir kez daha katılmadı.
BARCA’DAN BAYRAM MESAJI
Katalan kulübü Barcelona, hazırlanan bir videoyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 92. yıl dönümünü kutladı. Barcelonalı oyunculardan Dani Alves, Jordi Alba, Adriano, Claudio Bravo ve milli futbolcu Arda Turan, hazırlanan videoda Cumhuriyet Bayramı’nı kutladılar. Kulübün resmi hesabından paylaşılan videoda, futbolcular Türkçe olarak ‘kutlu olsun’ dedi.
Türkiye’nin dört bir yanında yapılan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının kalbi Anıtkabir oldu. Törenlerin başlangıç noktası olan Anıtkabir günboyu ziyaretçi akınına uğradı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinde yurdun her köşesinde her kesimden vatandaş kutlamalara katıldı. Cumhuriyet Bayramı Türkiye’nin 81 il ve ilçelerinde resmi törenlerle kutlandı. Dünyanın dört bir yanında yaşayan vatandaşlarımız da bulundukları şehirlerde yaptıkları kutlamalarla bayramı yaşadı.