Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / İLK MÜLTECİ GEMİLERİ YOLA ÇIKTI !…

İLK MÜLTECİ GEMİLERİ YOLA ÇIKTI !…

Mülteci gemileri yola çıktı!

Çoğunluğu Pakistanlı 131 göçmen iki tekneyle Türkiye’ye gönderildi

Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki sığınmacılara ilişkin geri kabul anlaşma kapsamında, Yunan adalarına geçen göçmenlerin iadesine başlandı.

Geniş güvenlik önlemleri altında mültecileri taşıyan feribot Dikili Limanı’na yanaştı. Göçmenleri taşıyan geminin güvertesine beyaz branda çekildi.

Mültecilerin herhangi bir protestosunu önlemek için feribotta çok sayıda Yunanlı güvenlik görevlisinin de bulunduğu dikkat çekti. Yunanlı görevlilerin yüzlerini tıbbi maske ile kapattıkları da görüldü. Feribot, saat 09.15’de Dikili Limanı’na yanaştı.

Güvenlik önlemlerinin artırıldığı bölgede İzmir’den 112 Acil Servis ambulansları, çevik kuvvet ekipleri, TOMA ve zırhlı araçlar hazır bekletiliyor.

Sabah erken saatlerde Midilli Adası’ndaki Moria kampından, AB sınır güvenlik ajansı Frontex’e bağlı güvenlik güçleri eşliğinde limana getirilen 131 göçmen, kiralanan teknelerle İzmir’in Dikili ilçesine gönderildi.

Frontex yetkilisince yapılan açıklamada, 5 otobüsle limana getirilen göçmenlerin çoğunluğunun Pakistan uyruklu olduğu bildirildi.

Frontex tarafından kiralanan “Nazlı Jale” ve “Lesvos” adlı teknelerle taşınan sığınmacıların her birisine, bir Frontex polisi de yolculukta eşlik ediyor.

AA