Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / İFTARDA BUNLARI SAKIN YAPMAYIN

İFTARDA BUNLARI SAKIN YAPMAYIN

Reflü hastaları dikkat! İştah kabartan iftar yemeklerini hızlı yemek, sahurda şekerli-unlu gıdaları afiyetle mideye indirdikten sonra yatmak; nefes borunuzu yakıp, soluğunuzu kesecektir.

Oruç tutarken sağlığınızı korumak için, uzmanların sesine kulak verin… Ramazan’ın tüm vücut için olduğu gibi sindirim sistemi için de bir ‘resetlenme’ dönemi olduğunu söyleyen İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Gastroentroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Süleyman Uraz, reflü konusunda önemli uyarılar yaptı. “Reflü; midenin asit ve gıda içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasına denir. Hemen herkeste gün boyunca yemek borusuna kısa süreli reflü olur. Bu normaldir. Ancak asit yemek borusunda hasara yol açarsa buna reflü hastalığı denir” diyen Doç. Dr. Uraz, oruç tutanlara şu tavsiyelerde bulundu…

SAHURDA HAŞLANMIŞ YUMURTA
Sahur yemeğinden hemen sonra yatacaksanız hafif zeytinyağlı veya sebze yemeklerini tercih etmek uygun olacaktır. Kahvaltı tarzında sahur yapılacaksa mutlaka haşlanmış yumurta yenilmelidir. Bu tok tutar ve kaliteli bir protein kaynağıdır. Az tuzlu zeytin ve peynir, beraberinde yeşil biber, salatalık ve maydanoz gibi yeşillik tüketilmelidir. Beyaz ekmek, unlu gıdalar ve reçel gibi şekerli gıdalardan kaçınmak hem kilo alma, hem de bu tür gıdalar insülin salınımını artırdığı için erken acıkma önlenecektir. İftarda da beslenme son derece önemlidir. İftar sofralarının geleneksel zenginliği, uzun süreli açlıktan sonra yemeğe saldırma isteği ile birleşince tam bir iftar felaketi yaşamak mümkün.

SALÇA- BAHARATA VEDA
İftarda gün boyu sıvı kaybı nedeniyle bir bardak soğuk olmayan su ve çorba ile (mercimek, şehriye, sebze çorbası gibi, salçasız ve baharatsız) başlamak uygun olur. Çünkü likit gıdalar mideden hızlı boşalır ve kan şekerinin erkenden yükselmesine, mideyi doldurmadan tokluk hissinin oluşmasını sağlar. Sindirimi kolay olan sebze ve zeytinyağlı yemekler tercih edilmeli. Et ve balık, fırında veya ızgarada pişirilmeli. Fırında pişirme soslu terbiyeli, baharatlı değil sebze ilaveli olmalı. Özellikle karabiber başta olmak üzere baharatların, sos, salça, ketçap gibi katlı maddelerinin minimal kullanılması, zeytinyağı ve tereyağının abartılmaması hem sindirimi kolaylaştıracak, hem de reflü gelişmesini önleyecektir.

İFTAR MÖNÜSÜ
1 kase tarhana çorba
Fırında somon
Avokadolu yeşil salata
Fırında patates
Dondurma

SAHUR MÖNÜSÜ
2 yumurtadan mantarlı dereotlu omlet
Marul-maydanoz
10 badem+3 ceviz
2 adet hurma
1 bardak süt
1 dilim kepekli ekmek

ÇOCUKLARA TEKNE ORUCU
Ramazan’da çocuklar da oruç tutmak ister. Onların hevesini kırmamak adına öncelikle yarım oruç, tekne orucu tutmalarına izin vermek gerektiğini söyleyen Dr. Özgür Şamilgil, beslenme düzenine ilişkin şu önerilerde bulundu…

ÖĞLE YEMEĞİ YEDİRİN
İlk günler çocuklar sahura kaldırılmalı. Sahur sofrasında köfte, sucuk gibi besinler yerine mutlaka yumurta, süt, yoğurt, peynir olmalı. Fakat iftara kadar beklemeden öğle ya da öğleden sonra bir öğün etli sebze yemeği, bulgur, ayran, bakliyat gibi tok tutacak yemekler yedirilmeli. Mutlaka su içmesi konusunda teşvik edilmeli. Şeker ihtiyaçları ise şeftali, karpuz, kayısı, üzüm gibi sulu meyvelerden sağlanmalı.

YARIM GÜN
Peş peşe her gün oruç tutulması yerine öncelikle yarım oruç tutulmalı, diğer gün oruçsuz geçmeli. Durumuna göre art arda yarım oruca izin verilmeli.

MEYVELERİ KARIŞTIRMAYIN
Ramazan ayının sağlığınıza sağlık katması için iftar ve sahurda yenilen yemeğin pişirilme şekli ve ne kadar yenildiği de önemli. İftardan 2 saat kadar sonra sütlü tatlı veya bir porsiyon meyve yiyebilirsiniz. Meyveleri de karıştırmadan yemekte yarar var. Başta su olmak üzere yeterli miktarda sıvı alınmalı..