Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / İÇİŞLERİ BAKANIN’DAN AÇIKLAMA

İÇİŞLERİ BAKANIN’DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Selami Altınok düzenlediği basın toplantısında; Cizre’ye yürüyen HDP heyeti ile ilgili; “HDP heyetinin Cizre’ye girişine izin vermemiz söz konusu değil” dedi. Altınok ayrıca Cizre’deki operasyonlarla ilgili de bilgi verdi.

24 Temmuz’dan beri geniş kapsamlı operasyonlar sürüyor. Cizre’de operasyonlar hukuk çerçevesinde yapıldı. Sivillerin zarar görmemesi için azami dikkat ediliyor. 7 terör örgütü mensubu ölü ele geçirildi. Cizre’de 800 kilo patlayıcı imha edildi. Güvenlik güçlerine karşı 21 roketatar kullanıldı. Cizre’de terör örgütünün kaybı 30-32 civarında. Cizre halkının ihtiyaçlarının karşılanmasında özen gösteriliyor.

Huzur ve barış ortamını bozmaya yönelik düzenlenen provokasyon amaçlı eylemlerde, 69 parti binasına saldırı gerçekleşmiş, 7 ilimizde toplam 30 ev ve iş yeri ile 8 aracın hasar görmesine sebebiyet verilmiştir. Gerçekleşen bu eylemlerde, 40 polisimiz ile 51 vatandaşımız yaralanmış, maalesef 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Kamu düzenini bozan bu eylemlere anında müdahale edilmiş, şüpheliler ele geçirilmiş ve olaylarla ilgili 310 kişi gözaltına alınarak haklarında adli işlemler başlatılmış ve konuya ilişkin çalışmalar devam etmektedir.

Operasyonların başladığı ilk andan itibaren vatandaşlarımızın can güvenliği için gereken adımlar atılırken, Cizre halkının insani tüm ihtiyaçlarının karşılanması, sağlık, gıda gibi ihtiyaçları için azami düzeyde özen gösterilmektedir. Bu çerçevede valilik tarafından belirlenen noktalarda gıda dağıtımı yapılmakta, fırınlar açılmakta ve sağlık hizmetleri için gereken tüm tedbirler devreye sokulmaktadır. Fakat özellikle sağlık personeline yönelik olarak terör örgütünün sistematik bir şekilde saldırılar düzenlediği ve bu hizmetleri engellemek için elinden geleni yaptığı bilinmektedir.

Mümkün olan en kısa sürede Cizre’de sokağa çıkma yasağını kaldırmak istiyoruz.

CİZRE’YE YÜRÜYEN HDP HEYETİ

Cizre’de sokağa çıkma yasağını hepimiz biliyoruz. Bütün vatandaşlarımızın olduğu gibi, sayın genel başkanların, milletvekillerinin güvenliği her şeyden önce geliyor. Cizre’ye varma durumunda provokatif olaylara sebep olacağından dolayı kendilerinin güvenliğini sağlama konusunda HDP heyetinin Cizre’ye girişine izin vermemiz söz konusu değildir.