Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Hitler’in stadında Yahudi Olimpiyatları

Hitler’in stadında Yahudi Olimpiyatları

Hitler tarafından 1936’da yaptırılan Berlin Stadyumu’nda 27 Temmuz – 5 Ağustos tarihleri arasında Avrupa Yahudi Olimpiyatları düzenlenecek.

Almanya’da 27 Temmuz tarihinde bir etkinlik gerçekleştirilecek ve Berlin, Avrupa Yahudi Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak. Böylece Yahudi Olimpiyatları, Adolf Hitler liderliğinde Nazi Almanyası’nda yaşanan Holokost’tan bu yana ilk kez Almanya’da düzenlenmiş olacak. Yahudi sporcu ve yöneticiler, 1936’da Berlin Stadyumu’ndaki olimpiyatlara alınmamıştı. Bu nedenle Berlin Stadyumu akıllarda her zaman “Yahudi karşıtlığının” bir simgesi olarak kaldı. Ancak zamanında Hitler tarafından yaptırılan Berlin Olimpiyat Stadyumu’nun bu kez Yadudi oyunlarına ev sahipliği yapacak olması dünya basınının büyük ilgisini çekti. Yorumlarda “Almanlarla Yahudiler’in yeniden barışma anları olacak” denildi. Olimpiyat, aynı zamanda Almanya ile İsrail’in diplomatik ilişkilerinin yeniden başlamasının 50’nci yılına denk gelecek.

ALTERNATİF OLDU
Bir hafta sürecek Avrupa Yahudi Olimpiyatları’na 36 ülkeden 2 bin 300 sporcu katılacak. Yahudi sporcular 19 farklı kategoride yarışacak. Bu yıl 14’üncüsü gerçekleştirilecek etkinliğe üst düzey siyasilerin de katılması bekleniyor. Her seferinde farklı bir Avrupa ülkesinde düzenlenen Yahudi Olimpiyatları, 4 yılda bir gerçekleştiriliyor. Avrupa Yahudi Olimpiyatları, Yahudi toplumunca tüm ülkelerin katıldığı Olimpiyatlara alternatif olarak hayata geçirildi. 1936’da Yahudilerin Berlin Olimpiyatı’ndan çıkarılması ve 1972 Münih Olimpiyatları’nda da 11 Yahudi sporcunun öldürülmesi Avrupa Yahudi Olimpiyatları’nın kurulma sürecini hızlandırdı.

Sabah