Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / HDP’NİN OYU DİBE VURDU

HDP’NİN OYU DİBE VURDU

Metropoll yapılan seçim anketlerinde HDP’nin oy oranında ciddi bir düşüş olduğunu söyledi.

MetroPoll Araştırma şirketi sahibi Prof. Dr. Özer Sencar, darbe girişiminin ardından AK Parti’ye desteğin arttığını, HDP‘nin oy oranının ise yüzde 8’e gerilediğini söyledi.

KANDİL İLE DEVLET ARASINDA SIKIŞTILAR

Yenikapı mitingine davet edilmeyen ve yeni anayasa görüşmelerinde şimdilik dışarıda bırakılan HDP için siyaset yapmanın koşulları ağırlaşıyor.

Öte yandan PKK’nin son günlerde giderek artan şiddet eylemleri de HDP‘nin siyaset arenasındakİ etkisini giderek zayıflatıyor. DW Türkçe’ye konuşan uzmanlar, Türkiye siyasetinde barış umudunun bir yansıması olarak ortaya çıkan ve 6 milyon oy alan HDP’nin gelinen süreçte devlet ile Kandil arasında sıkışıp kaldığını dile getiriyorlar.

“HDP’NİN OYU 15 TEMMUZ SONRASI YÜZDE 8’LERDE”

HDP’nin 15 Temmuz sonrasındaki durumunu DW Türkçe’ye değerlendiren Metropoll Araştırma şirketi sahibi Prof. Dr. Özer Sencar, darbe girişimi sonrasında toplum genelinde AK Parti’ye desteğin arttığına, bu süreçte HDP’nin oy oranınının da yüzde 8’ler seviyesine gerilediğine dikkat çekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan HDP’nin Yenikapı mitingine neden davet edilmediğini, “PKK ile FETÖ’yü ayrı kefeye koymam. Böyle bir örgütle işbirliği yapanı davet etmem. Davet edersem, gazilere, şehitlere bunu anlatamam” sözleri ile açıklamıştı. Sencar’a göre, HDP’nin mitinge davet edilmemesi veya AK Parti, CHP, MHP arasında gerçekleştirilen görüşmelere çağrılmaması kendi seçmeni açısından olumsuz bir etki yaratmıyor. Ancak geçen son bir yılda HDP’de Kürt oyları dışındaki oyların ciddi bir erime yaşadığına işaret eden Sencar, “Türk siyasetinde milliyetçi söylemler arttıkça ve etkinlik kazandıkça, HDP ve PKK’yı aynı kefeye koyan açıklamalarda artıyor. Bunun da etkisiyle HDP oyları giderek baraj altında sabitleniyor” diye konuşuyor.

MESUT YEĞEN: HDP RİSKLERİN FARKINDA

Prof. Dr. Mesut Yeğen’e göre HDP cephesinden gelen tüm olumlu açıklamalara rağmen, HDP’nin Türk siyasetinden dışlandığına dair emareler güçleniyor. Buna karşın Kürt sorununun büyüklüğü ve yakıcılığı göz önüne alındığında, HDP’nin tamamen görmezden gelinmesinin mümkün olmadığını ifade eden Yeğen, “HDP, devlet ile Kandil arasında sıkışmış görünüyor. Öte yandan her zaman böyle bir sıkışmışlık durumu olsa da özellikle şehir savaşları sonrasında halkın rahatsızlığı HDP’ye PKK’ye karşı ses çıkarabileceği bir ortam da yaratmış oldu. HDP, devlet ve PKK çatışmasının artmasının yaratacağı risklerin farkında”değerlendirmesinde bulunuyor.