Cumartesi , 10 Eylül 2022
Anasayfa / DÜNYA / HDP’li vekil Ferhat Encü askeri neden itti?

HDP’li vekil Ferhat Encü askeri neden itti?

HDP’nin yüzde 13 oyla Meclis’e girmesinin ardından büyük bir beklenti oluşmuştu. Sürekli olarak “barış” söylemi kullanan HDP’nin çözüme yönelik elinin güçleneceği, PKK’ya “silah bırak” çağrısı yapacağı, Türkiye’yi kucaklayacak tavır ve söylemler içine gireceği iddia ediliyordu. Ancak bu beklentilerin hiçbiri gerçekleşmediği gibi tam tersine bir manzara oluşmaya başladı. Bakın HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü Uludere’de nasıl bir olaya neden oldu?

Yer Şırnak Uludere. 2011’de düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin yakınlarının yaşadığı Gülyazı ve Ortasu köylerinin olduğu bölge.. Askerler sınırın sıfır noktasında kaçakçıların kullandığı yaylaya giden güzergahı güvenlik nedeniyle kapatmış. Amaç son dönemde artan kaçakçılığın önüne geçmek. Ancak tam da bu noktada sahneye bir kişi çıkıyor. HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü.. Encü, güvenlik gerekçesiyle güzergahta izinsiz yürüyüş yapılmasına engel olan askerlerin üzerine yürüyor. Tüm uyarılara rağmen hakaretlerini sürdüren Encü, askerlerden birini itiyor.

Bu provokatif davranışa rağmen askerler soğukkanlılığını koruyor ve Encü’yü bölgeden uzaklaştırmaya çalışıyor. Ancak köylüleri de provoke eden saldırgan tavırlarını sürdüren Encü uzun süre sakinleşmedi.

Bölgeden ayrılan Encü provokatif tavrını bu kez sosyal medyaya taşıdı. Askeri ittiği anları perdeleyerek sebepsiz saldırıya uğradığını iddia eden mesajlar ve olay anından fotoğraf kareleri paylaştı. HDP’nin sesi olan ve başını Cumhuriyet Gazetesi ve Doğan Grubu’nun çektiği paralel medya da Encü’ye destek için kampanyaya başladı. Olayın nasıl başladığı ve geliştiğine dair tek satır yazılmazken, milletvekilinin saldırıya uğradığı iddia edildi.

A haber