Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / HDP’den tehlikeli oyun

HDP’den tehlikeli oyun

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Suriye’nin Kobani (Ayn el Arap) ilçesinde terör örgütü DAEŞ militanlarının saldırısı üzerine 50 kişinin yaşamını yitirdiği 6-8 Ekim olaylarının başlangıcını anımsatan tehlikeli bir çıkış yaptı.

Bomba taşıyan araçların Suriye tarafından geldiğini gösteren görüntülere rağmen Türkiye’yi saldırıyı desteklemekle suçlayan Yüksekdağ “Eğer, bu katliam, bu soykırım ve işgal girişimi, sizin desteğinizle gerçekleştirilmediyse, buyurun bunu kanıtlayın, biz de inanalım, Türkiye de inansın. Aksi durumda bizim kanıtlarımız, ispatlarımız, iddialarımız geçerlidir” dedi.

“Bugün 50 insanı gözünü kırpmadan katleden, toplu katliam gerçekleştiren, insanlık dışı işkenceler ve zulümler uygulayan bu uluslar arası çete, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve devleti tarafından destekleniyor, sahipleniliyor ve aynı zamanda operasyonel destek veriliyor” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, bir gazetecinin, DAEŞ militanlarının Türkiye’den geçtiğine yönelik ellerindeki bilgileri sorması üzerine, elindeki bilgileri değil ancak iddiaları sıraladı. “Bizim elimizdeki bilgiler, Türkiye sınırından geçtiği iddiası, çok güçlü bir iddia. Bu aslında yeni de bir durum değil. Sadece bu ana özgü cevabı da yok bunun. Her dönem IŞİD çeteleri Türkiye sınırını çok rahat kullanıyor. Her dönem açık olan kapıların, bu saldırı gerçekleştirildiği süreç içinde de kullanıldığını düşünüyoruz” dedi.

YENİDEN SOKAĞA ÇAĞRISI
Yüksekdağ’ın “Önünüzdeki günlerde, bugünden itibaren, aynı zamanda geçmiş süreçte gerçekleştirdiğimiz bir sivil inisiyatif ve sivil direniş hareketini Suruç hattından yeniden canlandırmak gibi bir amacımız, çağrımız da var. Bütün halkımızı da yeniden tarihsel bir
sorumluluğa davet ediyorum, çağırıyorum. Suruç’ta ve her yerde Rojova’yı, Kobani’yi IŞİD saldırıları karşısında savunmaya davet ediyorum” şeklindeki sözleri dikkat çekti.

A Haber