Salı , 17 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / HDP’DEN İLK AÇIKLAMA!

HDP’DEN İLK AÇIKLAMA!

1 Kasım seçimlerine çok olağanüstü koşullarda gittik. Türkiye halkları oldukça farklı sürpriz sonuçlar çıkarmıştı 7 Haziran’da. 1 Kasım sonuçlarına 5 aylık anormal süreci gösteriyor. Türkiye siyasetinin 5 ay boyunca sürüklendiği anorma koşullardan bağımsız konuşamıyoruz. Ne oldu 5 ayda? Kutuplaşma ve çatışma siyaseti keskinleşerek halkın karşısına çıkarıldı.

En zorlu koşulları, en zorlu süreci yaşadık. 1 Kasım seçimleri arifesinde ayrımcılık azalmadı, arttı. Rüzgara karşı yürüyerek seçim çalışması yürütmek zorunda kaldık. 5 aylık süreci içinde 258 sivil yurttaşımı yalamını kaybetti, 33’ü çocuktu. Önemli bölümü çatışmaların yaşandığı Kürt illerindeydi. Suruç katliamı başta olmak üzere Ankara katliamıyla 100’ün üzerinde yurttaşımız yaşamını yitirdi. Parti binalarımıza da çok ciddi saldırılar oldu. 500’e yakın parti üye ve çalışanımız tutuklandı. İnsanlarımız linç saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Bunların hepsi ortamı germeyi hedefleyen, artan linç ortamından yararlanan iktidarın tavrıydı.

Partimizin Meclis’e 3. parti olması, bu zorluğa karşı yürüyenlerin başarısıdır. HDP’ye oy verenler, seçim çalışması yürütenler, karanlıkları yara yara bu başarıyı elde etmişlerdir. AKP seçim kampanyasını bize karşı yürüttü. Devletin bütün olanaklarıyla bu çalışmayı yürüttü. En keskin ve en sivri örneklerin yaşandığı dönem oldu. Bizlerin yanında umudun yanında yürüyenler, HDP’nin yani umudun barajın aşmasını sağladılar.

7 Haziran seçim sonuçlarıyla kıyaslandığında bir gerilemenin olduğu açık. Bunu yetkili parti organlarımızla konuşup, tartışacağız. Özeleştirel değerlendirmesini yapacağız. Bu kadar zor bir yürüyüş içerisinde halklarımızın elde ettiği başarıdır. HDP’ye oy vermenin bile kelleyi koltuğa almak olduğu bu dönemde partimizin yüzde 10 barajının üstünde olması başarıdır.

Bizler 1 Kasım sonuçlarına göre halklarımızın geleceğe inancını kaybetmediğini, 59 milletvekiliyle bu umudu yükseltmeye dair inancını görüyoruz. Bizlere inanan herkese teşekkür ediyoruz. Halklarımızın öz gücüne dayananlara teşekkür ediyoruz. Müşahitlerimize, sandık kurulu üyelerimize, kararlılığını koruyan tüm yurttaşlarımıza selamlarımızı iletiyoruz. Yitirdiğimiz tüm canlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz. Ankara’da 102 barış sevdalısını bir kere daha anıyoruz. Onların barış isteğini başarıya ulaştıracağımıza söz veriyoruz.

Biz yine barış, inadına demokrasi, inadına HDP diyoruz. 1147405_620x410