Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Hani PKK terör örgütü değildi!

Hani PKK terör örgütü değildi!

HDP’li milletvekilleri, “PKK terör örgütü değildir” açıklamaları yaparken çözüm sürecinde çözülen ve dağ kadrosu azalan eli kanlı örgüt, yaşları 13’ten başlayan bin çocuğu dağa kaçırdı.

Çözüm Süreci, Kandil’den kaçışları hızlandırdı. Son bir buçuk yılda 776 kişi dağdan inerek teslim oldu. Bu rakam 2009 yılından beri gelenlerin toplamı kadar. Çözülmeyi gören PKK, hem Türkiye, hem de Suriye planları için gözünü bölge halkının çocuklarına dikti. Sosyal faaliyet, ya da kurs bahanesiyle çocukları kandıran PKK, yaşları 13’ten başlayan kız ve erkek çocukları kaçırarak Kandil’e götürüyor. 1-2 yılda beyinleri yıkanan çocuklar daha sonra çatışmaya gönderiliyor. Güvenlik güçleri, PKK’nın çocuk timlerine göz açtırmazken, konu hakkında verilen bilgiye göre 2013’ten beri 1.000’e yakın çocuk PKK tarafından dağa kaçırıldı. HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, geçen hafta TBMM bahçesinde canlı yayında, “PKK terör örgütü değildir” diyerek büyük tepki toplamıştı.

KANDİL’DE ÇÖZÜLME VAR
Çözüm Süreci’nin başladığı 2012 yılında 193 olan Kandil’den kaçan PKK’lı sayısı önceki gün Şırnak’ta teslim olan 6 kişiyle birlikte 21 Mart 2013’te Öcalan’ın tarihi Nevruz mektubunun okunduğu günden 5 Temmuz 2015’e kadar 776 kişi olarak kaydedildi. Bu rakam; HDP ve PKK’nın Çözüm Süreci’ne karşı olmasına rağmen örgüte kalarak yaşam sürmek istemeyenlerin baskın olduğunu da gözler önüne serdi. Çözümü çocukları kaçırmakta bulan PKK, şehir yapılanması vasıtasıyla çeşitli sosyal aktiviteler ve kurslar ile kandırdığı 13 yaşından itibaren kız ve erkek çocuklarını Kandil’e götürdü; gelmeyenleri ve kurslara bile katılmayanları ise kaçırdı.Resmi rakamlar 2013’ten beri sayının 1.000 çocuğa yaklaştığını ortaya koyarken, durum karşısında ek tedbirler alan güvenlik güçleri de PKK’nın oyununu bozmak için yoğun mesaiye başladı.

AİLELER KORKUYOR
Mazlumder Diyarbakır Şubesi Başkanı Ali İhsan Gültekin, STAR’a yaptığı açıklamada, PKK’nın çocukları savaştırma amacıyla kaçırdığını söyledi. Gültekin, “Kaçırma, kandırma, kendi rızasıyla gitme hepsi var. Bize gelen aile başvurusu 45 -50 civarında. Sayının daha büyük olduğunu biliyoruz. Ama aileler ‘Çocuğuma ve bize bir şey olur’ diye konuşmuyorlar.

İSTANBUL’DAN DA KAÇIRIYORLAR
Doğu ve Güneydoğu’nun yanısıra büyükşehirlerden de çocuk kaçıran PKK’nın son olarak İstanbul’dan dağa götürmeye çalıştığı 17 yaşındaki üç genç kız; D.A, Z.K ve İ.K. önceki gün Konya Ereğli’de benzin istasyonu tuvaletine ‘Bizi kaçırıyorlar’ diyerek bulundukları otomobilin plakasını yazınca son anda kurtarılmıştı. Olayın ardından iki şüpheli tutuklanmıştı.

PERVİN BULDAN CNNTÜRK EKRANLARINDA “PKK TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR” DEMİŞTİ

A Haber