Cumartesi , 21 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Günay parti kuruyor

Günay parti kuruyor

Paralel Suç Örgütü, AK Parti’den istifa ettirdikleri İdris Naim Şahin ve İdris Bal’a parti kurdurmuştu. İki isim de Paralel örgüte zehir zemberek açıklamalar yaparak kendi kurdukları partiden istifa etmişti. Örgüt şimdi de AK Parti’den kopardığı üçüncü isim olan Ertuğrul Günay’a parti kurduruyor.

17 Aralık darbesinin ardından AK Parti’den isitifa eden Kültür ve Turizm eski Bakanı, eski İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, 85 aydının bir araya geldiği, ilki Ankara’da yapılan toplantının ikincisini 23- 24 Temmuz’da İstanbul’da yapacaklarını söyledi.

Siyasi kulislerde bu toplantının Paralel örgüt tarafından organize edildiğini ve yeni kurulacak olan partinin altyapısının hazırlandığı konuşuluyor. İdris Naim Şahin ve İdris Bal’dan istediği sonucu alamayan örgüt, kısa sürede iki ismi de yüzüstü bırakmıştı. Parti kurulduktan sonra Samanyolu TV’ye bile çıkarılmadığını söyleyen İdris Bal, zehir zemberek bir açıklama yaparak kendi kurduğu partisinden istifa etmişti. İdris Naim Şahin ise Saadet-BBP ittifakından dışlanmış ve siyaseti bırakmıştı.

Yeni bir siyasi oluşum hazırlığı içinde olan Ertuğrul Günay şunları söyledi:

Yeni siyaset modeli koymak gerekiyor

“Yeni anayasa çalışmaları, iktidarın daha doğrusu sadece Recep Tayyip Erdoğan’ın güdümünde ilerliyor. Bu çok yanlış ve haksız bir gelişme. Çünkü ülkede anayasa sorunu var. Ancak bunun başkanlık sistemi tartışmaların gölgesinde ilerlemesi yeni anayasa arayışlarını tıkıyor.

Bir grup arkadaşlar düşünce üretmeye çalışıyoruz

Yeni anayasa topluma umut vermek yerine sanki daha antidemokratik bir süreç ortaya çıkaracakmış kaygısı yaratıyor. Oysa Türkiye’nin önüne çoğulcu katılımcı, bu anlamda gerçekten demokrat bir yeni devlet, yeni toplum ve yeni siyaset modeli koymak gerekiyor. Biz de bu konularda çoğunluğu herhangi bir partiye mensup olmayan bir grup arkadaş düşünce üretmeye çalışıyoruz. Zaman zaman düşüncelerimizi topluca ya da tekil olarak açıklamaya çalışıyoruz. Yaptığımız düşünce oluşumu niteliği taşıyor.”

A Haber