Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Gülen’in Yeğeni Avukatlığa Döndü

Gülen’in Yeğeni Avukatlığa Döndü

Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) operasyonları kapsamında, spikerlik yaptığı Samanyolu TV’den ayrılan Fethullah Gülen’in yeğeni Kemal Gülen, avukatlık mesleğine döndü.

Gülen, 22 yıl sonra avukatlık mesleğine amcaları Fethullah Gülen ve Salih Gülen’in de yargılandığı dava ile başladı. Hakkında yakalama kararı bulunan Salih Gülen’in avukatlığını yapan Kemal Gülen, “İlk defa Erzurum’da avukatlık cübbesi giyerek amcamı savunmak görevini üstlendim. Meslektaşlarım ‘iyi yaptın aferin, güzel bir sunumdu’ dedi ama mahkeme heyetini ikna edemedik. İlk duruşmada başarısız oldum” dedi.

Erzurum’un Pasinler İlçesi’ne bağlı Korucuk Mahallesi’nde dünyaya gelen Fethullah Gülen’in kardeşi Salih Gülen’e ait merkez Yakutiye ilçesi Muratpaşa Mahallesi Kadıoğlu Sokaktaki ‘Gülen Matbaası’nda, FETÖ/PDY’ye ait suç unsuru oluşturan belgelerin saklandığı iddiasıyla geçen Mart ayında arama yapıldı. Matbaadaki çek, senet dahil, banka dekontları, CD, video kaset, hard disk, hafıza kartlarına el konuldu. Matbaada çalışan Samih Yalçın, evinde gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanırken, Salih Gülen ve Fethullah Gülen hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı.

FETHULLAH GÜLEN’E ‘AĞIRLAŞTIRILMIŞ ÖMÜRBOYU’ İSTENİYOR

Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘1 numaralı şüpheli’ olarak yer alan Fethullah Gülen’in ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu, ‘silahlı terör örgütü kurma veya yönetme’ suçundan 10- 15 yıl, ‘dini inanç ve duygularının istismarı suretiyle dolandırıcılık’ suçundan ise 2- 7 yıl hapsi istendi. ‘2 numaralı şüpheli’ Salih Gülen ve Samih Yalçın hakkında ise ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla 5- 10 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

‘TUTUKLANMA KORKUSUYLA GELMİYOR’

İlk duruşmasında heyecanlı olduğu gözlenen Kemal Gülen, hakkında yakalama kararı çıkarılan amcası Salih Gülen’in lenf kanseri, prostat ve şeker hastası olduğunu belirtti. Hasta olan Salih Gülen’in tutuklama korkusuyla ifadeye gelmek istememiş olabileceğine işaret eden Kemal Gülen, “Tutuklamalar nedeniyle müvekkilimin korkmuş, ürkmüş olması mümkündür. Müvekkilim tutuklama korkusuyla adaletin şefkatli kollarına sığınamıyor. Mahkeme Salih Gülen’in tutuklanmayacağına dair bir karar verebilirse gelip ifadesini verecektir” dedi.

YAKALAMA KARARLARI KALDIRILMADI

Fethullah Gülen’in avukatı Nurullah Albayrak ise müvekkiline mahkeme için tebligat çıkarılmadan yakalama kararının çıkarılmasının usulsüz olduğunu savundu. Mahkeme heyeti, Albayrak’ın 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin ihtisas mahkemesi olmadığını ve görevsizlik verilmesi yönündeki talebini reddetti. Mahkeme, avukatların Fethullah Gülen ve Salih Gülen hakkındaki yakalama kararlarının kaldırılması yönündeki taleplerini de kabul etmeyerek, Samih Yalçın’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.