Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / GÜLEN’İN GERÇEK YÜZÜ!

GÜLEN’İN GERÇEK YÜZÜ!

“Paralel Devlet Yapılanması İddianamesi” adıyla düzenlenen “22 Temmuz Soruşturması” kapsamında eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan’ın da aralarında bulunduğu 23’ü tutuklu 143 şüpheli bugün hakim karşısına çıkıyor.
fethullah_gulene_iade_soku_1447932124_51“22 Temmuz Soruşturması” kapsamında tutuklanan ve aralarında eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan’ın da bulunduğu 23’ü tutuklu 143 şüpheli hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün yapılacak.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bakacağı dava, İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan büyük salonda görülecek.

PARALEL DEVLET YAPILANMASI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 721 sayfalık iddianamede siyaset, iş, medya ve spor dünyasından tanınmış isimlerin de bulunduğu 57 kişi “mağdur” sıfatıyla yer aldı. 209 kişinin “müşteki” sıfatıyla yer aldığı iddianamenin ilk sayfasında “Paralel Devlet Yapılanması İddianamesi” yazması dikkat çekti.

SORUŞTURMA NASIL BAŞLADI?

İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca İstanbul, Tekirdağ ve Edirne İl Emniyet Müdürlükleri bünyesinde bulunan İstihbarat Şube Müdürlükleri’nde telekomünikasyon yoluyla yapılan önleyici istihbarat faaliyetleriyle ilgili olarak iletişimin tespit edilmesi, dinlenmesi, kayda alınması ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesinde usulsüzlükler tespit edildiği ve konusu suç teşkil eden eylemler hakkında tevdi raporları tanzim edilip gönderilmesi üzerine soruşturma başlatıldığı anlatıldı. Şüphelilerin, 2008 yılından 2013 yılına kadar kesintisiz bir biçimde bu eylemlerini sürdürdükleri ve yasadışı örgütlenme oluşturdukları ifade edildi. İddianamede, mağdur ve müştekilerin özenle seçildikleri belirtildi.

AMAÇ, DEVLETİ ELE GEÇİRMEK

İddianamede, “Fethullahçı Terör Örgütü” başlıklı bölümde, Fethullah Gülen’in hayatına ayrıntılı olarak yer verildi. 1990 yılından sonra 160 ülkede yapının faaliyet gösterdiği anlatılan iddianamede, örgütün amacının ise “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tüm anayasal kurumlarını ele geçirmek, aynı zamanda uluslararası düzeyde büyük ve etkili siyasi ekonomik güç haline gelmek” olduğu öne sürüldü.

DÜNYA ÇAPINDA ÖRGÜT

İddianamede, örgütün elinde bulundurduğu şirketler, okullar, dernekler, vakıflar, banka sayısı ve büyüklüğü, ulaştığı mali güç ve topladığı para göz önüne alındığında, dünya çapında bir istihbarat örgütü haline geldiği öne sürüldü.

Örgüt liderinin (Fethullah Gülen) kendisini “dünya imamı” olarak gördüğü, dünya Müslümanlarının ruhani liderliğine soyunduğu öne sürülen iddianamede, “Hristiyan aleminin ruhani lideri olan Papa ile siyasi birliktelik oluşturduğu” ifadesine de yer verildi.

SANIKLARA MÜEBBET İSTEMİ

İddianamede, tutuklu bulunan eski emniyet müdürleri Erol Demirhan ve Ali Fuat Yılmazer’in de aralarında olduğu tüm sanıklar hakkında “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor. Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan, Özgür Nikbay, Halil Hilal Seyfi, Serdar Güldalı ve Mehmet Yılmaz hakkında ayrıca, “Silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” suçlarından 15’er yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, diğer 137 şüphelinin de “Silahlı örgüte üye olmak” suçundan 10’ar yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor. İddianamede, Ali Fuat Yılmazer hakkında 56 müştekiye yönelik eyleminden dolayı 616 yıldan bin 924 yıla kadar hapis cezası, Erol Demirhan’ın ise aynı suçlardan, 175 müştekiye yönelik eyleminden dolayı bin 743 yıldan 5 bin 735 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi. İddianamede, diğer 141 şüpheli hakkında ise benzer suçlardan 35 yıldan 878 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası talep edildi.