Cumartesi , 21 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / GÖRMEZ MEKKE’DE

GÖRMEZ MEKKE’DE

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Mescid-i Haram’da yaşanan vinç kazasına dikkati çekerek, ”Bu kazalar, biz Müslümanların, kendi işlerimizi çok daha güzel ve sağlam yapmamız gerektiğini ortaya koyuyor” dedi.
Kutsal topraklara gelen Görmez, Diyanet’in Mekke’de kurduğu hastanede incelemelerde bulundu.
Vinç kazasında yaralanan ve tedavileri süren İrfan Okulu, Ziya Arıöz ve Ahmet Sarıgöl’ü de ziyaret eden Görmez, kazada hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifa diledi.
Görmez, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 8 Türk hacı adayının da hayatını kaybettiği vinç kazasında yaralananların bazılarının, Suudi Arabistan hastanelerinde tedavilerinin sürdüğünü ifade ederek, ”Yaralılarımızın haclarını eksiksiz yapabilmeleri için nasıl yardımcı olabileceğimizi konuştuk” dedi.
”Müslümanlar işlerini daha güzel yapmalı”
Suudi Arabistan yetkililerinin yaptıkları açıklamada, kazanın sadece fırtınadan değil aynı zamanda iş makinelerinin kullanım kılavuzuna uygun kullanılmadığının ortaya çıktığını aktaran Görmez, ”Yapılan açıklamalar ne olursa olsun, sebepler fırtınalar, şimşekler olabilir. Bu kazalar, biz Müslümanlara işlerimizi çok daha güzel ve sağlam yapmamız gerektiğini ortaya koyuyor” diye konuştu.
”İbadetin daha güvenli yapılması için”
Görmez, milyonlarca insanın hac ibadetini daha güvenli yapabilmeleri için daha yoğun görüşmeler yapılmasının hasıl olduğunu belirterek, ”Biz önümüzdeki yıl yapacağımız hac görüşmelerinde bilhassa Kabe’nin her köşesinde ani sağlık müdahaleleri yapabilecek sağlık ekiplerinin oluşturulmasını yeniden gündeme getirmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.
Yaralıların Türkiye’ye intikali
Hac ibadetinden hemen sonra Türkiye’ye intikal edecek yaralılarla ilgili Sağlık Bakanlığıyla koordine içinde olduklarına dikkati çeken Görmez, ”Hava ambulansları göndermek suretiyle söz konusu hastalarımız, kendi şehirlerinin hastanelerine taşınacaklardır” dedi.
Mehmet Görmez, kazada eşlerini kaybeden hacı adaylarının, kendilerine refakat edecek birer çocuklarının kutsal topraklara gelmesini talep ettiklerini anlatan Görmez, Başkanlık olarak organizasyonları içerisinde olmayanların birer yakınını da Suudi Arabistan Büyükelçiliğinden vize alarak getirttiklerini, böylece eşlerini kaybedenlerin, evlatlarıyla teselli bulacağını söyledi.
Kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla akşam bir araya geleceklerini kaydeden Görmez, ”Onlara karşı bir nebze de olsa tesellilerimizi, taziyelerimizi sunmaya çalışacağız” diye konuştu.
İnşaatların tamamlanması
Görmez, Mescid-i Haram’daki inşaatın bir an önce tamamlanmasını ve vinçlerin gölgesinde milyonlarca insanın ibadet yapmaktan kurtulması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
”Daha genişletilmiş olarak Harem-i Şerif’de daha fazla sayıda kardeşimizin ibadetlerini daha güvenli, daha rahat şekilde yapmalarını Allah nasip etsin. Biz Müslümanlara da yaptığımız bütün işleri daha sağlam, daha doğru, daha güzel yapmamızı nasip etsin. Bütün bunlar bizler için birer ders niteliğinde.”
Tazminat konusu
Kazada ölen ve yaralananlara ödenecek tazminatlarla ilgili de Görmez, ”Biz o konuda resmi işlemleri takip ederiz. Herhangi bir kardeşimizin, herhangi bir hak kaybına uğraması söz konusu olmaz” dedi.
Mekke’de bu yıl kurulan hastanenin tam teşekküllü olduğunu da anlatan Görmez, burada sadece Türk hacılara değil, müracaat eden herkese hizmet verildiğini söyledi.
Görmez’e ziyaretinde, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, Cidde Başkonsolosluğu Basın Ataşesi Bahattin Akyön ile diğer yetkililer eşlik etti.
Bu arada 6-7 yaralının, ambulans uçakla memleketlerine gönderilebileceği öğrenildi. KAYNAK A.A.