Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / GÖRMEZ: ÇAPULCULAR NE ZAMAN CİHATÇI OLDU!

GÖRMEZ: ÇAPULCULAR NE ZAMAN CİHATÇI OLDU!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez, masum, suçlu ve suçsuz demeden insanları katletmenin cihatla ilgisinin olmadığını belirterek, “Çapulcu kültürü, ne zamandan beri cihat olmuş?” dedi.
ANTEP SAVUNMASI KUTLU BİR CİHATTI

Gaziantep’te temaslarda bulunan Görmez, Ulu Camii’de cuma namazı kıldırdı. Cuma hutbesinde cemaate seslenen Görmez, Antep savunmasının, muazzam ve İslam’ın çiğnenmesine izin vermeyen kutlu bir cihat olduğunu söyledi.
Müslüman dünyasında bugün cihat gibi İslam’ın en temel kavramlarının tahrif edildiğini ifade eden Görmez, şöyle konuştu:
ÇAPULCU KÜLTÜRÜ NE ZAMAN CİHAT OLDU?

“Cihat, İslam’ın en önemli farizalarındandır. Yeri geldiğinde İslam’ı çiğnemek isteyenlere mücadele etmek, yeri geldiğinde İlayı Kelimetullah’ı elde etmek için karşınıza dikilenlere mücadele etmek, elbette İslam’ın şiarlarındandır. Cihat, masum insanları öldürmek olamaz. Ahlak ve hukuk tanımayan savaşlara cihat denilemez. Masum, suçlu ve suçsuz demeden insanları katletmenin cihatla ilgisi yok. Vücuduna bombaları bağlayarak camilere girmek, camilerde onları patlatarak dünyanın görmediği cinayetleri işlemek de cihat değildir. Çapulcu kültürü, ne zamandan beri cihat olmuş? Bugün asıl büyük cihat, cehalete karşı cihattır. Asıl cihat, yeryüzünden bütün kötülükleri ortadan kaldırmaktır.”
Görmez, kendi nefsiyle mücadele edemeyenlerin savaş alanlarında cihat etmesinin mümkün olamayacağını vurguladı.gormez_capulcu_kulturu_ne_zaman_cihat_olmus_1451054238_3038