Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / GENETİĞİ OYNANMIŞ SİVRİ SİNEKLER DOĞADA

GENETİĞİ OYNANMIŞ SİVRİ SİNEKLER DOĞADA

Karayip Denizi’nde yer alan Cayman Adaları’nda, zika ve diğer virüslerin yayılmasına yol açan sineklerle mücadele etmek için genetiği değiştirilmiş sivrisinekler doğaya salındı.

Sivrisinek Araştırma ve Kontrol Ünitesi (MRCU) ve İngiliz biyoteknoloji şirketi Oxitec tarafından yapılan açıklamada, genetiği değiştirilmiş sivrisineklerin Grand Cayman Adası’nın batı sahilinde salıverildiği belirtildi.

Açıklamada bölgenin deng humması ve chikungunya virüsünün yanı sıra zika virüsünün yayılmasında ana faktör olan Aedes türü sivri sinekler için “sıcak nokta” olduğu bildirildi.

Proje kapsamında, doğaya salınan genetiği değiştirilmiş, ısırmayan milyonlarca erkek sivrisineğin dişi sivrisineklerle eşleşmesiyle meydana gelen yavruların erişkin olmadan ölmesi ve böylece üremenin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Muhalif bazı çevreciler, projenin yeterli araştırma yapılmadan başlatıldığını düşünüyor.

Dünya Sağlık Örgütünün 15 Haziran tarihli son verilerine göre, zika virüsüne 2007-2016 yıllarında 60 ülkede rastlandı. Virüs, salgın şeklinde bu ülkelerin 14’ünde 2007-2014 yıllarında görülürken, 2015 başında 46 ülkede ilk kez salgın şeklinde etkili oldu.