Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / BURSA / Gemlik’te polis memurunun şehit edildiği olayla ilgili yeni ayrıntılar

Gemlik’te polis memurunun şehit edildiği olayla ilgili yeni ayrıntılar

Musa G. adlı bir kişi, avukat Özgür Aksoy’u, ardından boşandığı eşini Emine D.’yi vurduktan sonra adliye binasına gelerek, polis memuru İdris Büyükdönme’yi vurarak şehit etti daha sonra da aynı tüfekle intihar etti

Bursa’nın Gemlik İlçesinde 37 yaşındaki Musa G.’nin dün avukat Özgür Aksoy’u, ardından boşandığı eşini Emine D.’yi vurduktan sonra adliye önünde görevli polis memuru İdris Büyükdönmez’i şehit edip intihar etmesiyle ilgili ayrıntılar ortaya çıktı. 28 gün önce ikinci kez baba olan 44 yaşındaki Özgür Aksoy´un G.’nin nafaka ve icra davalarına bakmadığı, sadece davaya bakan İbrahim Sarı adlı avukatla aynı büroyu paylaştığı öğrenildi. İbrahim Sarı, “Mal paylaşımı ile ilgili davaya ben baktım. Aynı hukuk bürosunda görev yaptığım ve dava ile hiçbir ilgisi olmayan Özgür ağabeyim öldürüldü” dedi.

DHA’nın haberine göre, Gemlik ilçesinde dün saat 20.00 sıralarında kaynakçı Musa G., iddiaya göre 3 yıl önce boşandığı eşi Emine D.’nin, çocuklarına ödemediği nafaka için icra dairesi aracılığı ile tedbir kararını kendisine tebliğ edince önce telefonla onu aradı. “Bu parayı sana yedirmeyeceğim” diyen Musa G. pompalı tüfeği yanına alarak önce Balıkpazarı Semti’nde, D.’nin açtığı mal paylaşımı davasını takip edip 46 bin liralık borcu nedeniyle kendisine icra uygulayan avukat İbralim Sarı’nın bürosunun önüne gitti. G. bu sırada, bürodan çıkıp otomobiline binmekte olan İbrahim Sarı’nın çalıştığı hukuk bürosunda, birlikte görev yaptığı aynı zamanda CHP Gemlik Belediye Meclis Üyesi olan Avukat Özgür Aksoy’u yaraladı. Göğsüne, boynuna ve bacaklarına isabet eden saçmalarla ağır yaralanan Aksoy, Bursa’da özel bir hastaneye kaldırıldı.

ESKİ EŞİNİ DE YARALADI

G., engelli iki çocuğunun velayetinin bulunduğu eski eşi Emine D.’nin, Eşref Dinçer Mahallesi’ndeki evine gitti. Pencereye bir el ateş eden G., daha sonra konuşmak için dışarı çıkan D.’yi bacaklarından hafif yaraladı. Musa G., aracıyla adliye önüne gelerek otomobili ters çevirip yolu trafiğe kapattıktan sonra kapıda görevli polis memuru İdris Büyükdönmez´e ateş etti. Polis memuru Büyükdönmez başından yaralanırken, adliye binasına giren G., pompalı tüfek intihar etti.

DURAN KALBİ ÇALIŞTIRILDI, ANCAK KURTARILAMADI

İlk müdahalesi Gemlik Devlet Hastanesi’nde yapıldıktan sona Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılırken duran kalbi çalıştırılan 25 yıllık polis memuru olan, evli ve 3 çocuk babası Büyükdönmez dün gece şehit oldu. Hastanede ameliyata alınan Avukat Özgür Aksoy da doktorların tüm müdahalesine rağmen yaşamını yitirdi.

“DAVA İLE İLİŞKİSİ YOKTU”

Gemlik İlçe Belediyesi’nde CHP’li Meclis Üyesi olarak da görev yapan Avukat Özgür Aksoy’un Musa G. ile boşandığı eşi Emine D. arasındaki mal paylaşımı davası ile hiçbir ilgisinin olmadığı iddia edildi. Aksoy ile aynı hukuk bürosunda çalışan ve Emine D.’nin dava işlemini yürüten İbrahim Sarı, açıklama yaptı. Sarı, “Özgür ağabeyle aynı hukuk bürosunda görev yapıyorum. Emine D.’nin boşanma davası sonrası mal paylaşımı ile ilgili mahkeme sürecini ben takip ettim. Mahkeme, G.’yi, D.’ye 45 bin lira ödemeye mahkum etti. Üç ay önce otomobili için icra işlemi başlatıldı. Hemşehrim olan Musa G. büromuza geldi. Benimle görüşüp tehditler yağdırdı. Daha sonra Emine D. bana avukatlık ücretim olan 15 bin lirayı ödemeyince, bu kez davasından çekildiğim D. için bir başka avukat ile paramı almak üzere icra işlemi başlattım. Özgür beyin bu olay ile hiçbir ilişkisi yoktu. Ben askerdeyken sadece bir veya iki duruşmaya girmiş o kadar. Musa G. ise beni ve onu tanıyordu. Fiziksel olarakta bizi karıştırması mümkün değil” dedi.

SOSYAL MEDYADAN SİTEMLİ PAYLAŞIM

Öte yandan, dün Gemlik’te olaylara neden olan Musa G.’nin 23 Mayıs 2015’te sosyal medya hesabından dava süreci ve nafakayla ilgili sitemlerini paylaştığı öğrenildi. G., paylaşımında şunları yazdı:

“Dikkat, buna adalet deniyor. Boşanma davalarında adres değişikliği diye bir olay var. Boşanmadan nüfus dairesinden eski eşim adres değişikliği yapıp nafaka attırım davası açıyor. Mahkeme kağıdı o adrese gidiyor ve evde yokum süsü verilerek mahkeme kağıdı komşulara gidiyor ve bana ulaşmıyor. Mahkeme nafaka 400 liradan 600 TL’ye çıkıyor. Mahkemeye çıkmadığın halde ve hiçbir şeyden haberin yokken 833 lira icra cezası geliyor. Hakim temyize vermen gerekiyor der ve temyize gitmek başka çare yoktur bir buçuk sene sonra geliyor ve bu parayı ödüyorsun. İcra ve hapis cezası geliyor. Al sana adalet ve üç mahkeme açtım ayrı ayrı M… Y…. ve eski eşime mahkeme kağıdımı alıyor. Ve bana vermediği halde adama ceza verilmiyor. Böyle bir mevzuyu devlet gözardı ediyor. Eskiden adeletin gözü kördü sanırım kulağı da sağır olmuş”

ŞEHİT BABAYA SON SELAM

Gemlik ilçesinde dün gece şehit edilen polis memuru İdris Büyükdönmez’in cenazesi sabah saatlerinde otopsisi yapıldıktan sonra Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu’ndan alındı. Şehit Büyükdönmez’in Türk Bayrağına sarılı cenazesi daha sonra Bursa Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Büyük kızı Tuğçe, Erzurum’da üniversite eğitimi gördüğü için gelemediği cenaze töreninde Şehit Polis Memurunun eşi Ayla Büyükdönmez, diğer kızı Tuğba ve oğlu Muhammet Ali Büyükdönmez hazır bulundu. Ayakta güçlükle durabilen aileyi polis memurları sakinleştirmeye çalıştı. Bursa Vali Yardımcısı Ergun Güngör, milletvekilleri, belediye başkanları, İl Emniyet Müdürü ve Garnizon Komutanı’nın da katıldı.

Babasının tabutunu son kez öpen Muhammet Büyükdönmez’in, cenaze araca konulup yola çıktığı sırada Tuğba Büyükdönmez ile babalarına son kez selam vererek uğurladı.

Şehit polis memuru’nun cenazesi toprağa verilmek üzere memleketi Konya Tuzluca’ya gönderildi.

Bu arada öldürülen Avukat Özgür Aksoy’un cenazesi bugün Bursa Adliyesi önünde Baro tarafından yapılacak cenaze töreninden sonra Orhangazi ilçesinde toprağa verilecek.