Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / FRANSA’DA TERÖR KORKUSU!

FRANSA’DA TERÖR KORKUSU!

Fransa’da düzenlenen son kamuoyu araştırması, terörle korkusunun halkın gözünde ilk kez işsizlik endişesinin önüne geçtiğini ortaya koydu.

Fransa Nice‘deki 84 kişinin ölümüne yol açan terör saldırısının ardından Ifop kamuoyu araştırma merkezi tarafından düzenlenen ankete göre, katılımcıların yüzde 67’si, terörü ülkenin “en büyük sorunu”, yüzde 26’sı da “yeteri kadar ciddi bir sorun” olarak görüyor.

Fransızların yüzde 91’ine göre ise terörle mücadele, gelecek seçimlerin en büyük tartışma konusu olacak.

Bu sıralamada, ekonomik durgunluk ve işsizlik (yüzde 60), yüksek vergiler (yüzde 50), sığınmacılar (yüzde 49) açık farkla geriden geliyor.

Anket, 18 yaş üzeri, değişik meslek, cinsiyet ve yaş gruplarından yaklaşık bin kişi arasında gerçekleştirildi.
Cannes plajlarında alarm

Bu arada, komşu Nice kentindeki son terör saldırılarının ardından Cannes kentinde plajlara büyük çanta ve bavulla girilmesine yasak getirildi. Cannes Belediye Başkanı David Lisnard, olası bir bombalı terör saldırısını önlemek için plajlara büyük çanta ve bavul ile girilmesine 31 Ekim’e kadar yasak getirildiğini açıkladı.

Fransa’da daha önce bir daha yürürlükte olmayacağı açıklanan olağanüstü hal uygulaması, Nice’deki saldırının ardından geçen hafta 6 ay daha uzatılmıştı.

KAYNAK: AA