Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / ‘FIRAT’IN BATISINDAN AKDENİZ’E KADAR UZANAN TOPRAKLAR , TÜRKİYE’NİN YENİ VİLAYETİ OLACAK’

‘FIRAT’IN BATISINDAN AKDENİZ’E KADAR UZANAN TOPRAKLAR , TÜRKİYE’NİN YENİ VİLAYETİ OLACAK’

İngiliz basını yazdı: Fırat’ın batısından Akdeniz’e kadar uzanan topraklar, Türkiye’nin yeni vilayeti olacak.

Yaşanan son gelişmeler sonrası ABD medyası ‘Ortadoğu’nun yeni haritasını Amerika ve Türkiye çizecek’ diye yazdı.

İngiliz basını bu iddiayı somutlaştırdı: Fırat’ın batısından Akdeniz’e kadar uzanan topraklar, Türkiye’nin yeni vilayeti olacak.

HALEP-EFRİN CERABLUS-IDLİB

ABD medyasının ortak görüşü “PKK ve DAEŞ’e büyük operasyonlar yapılacak. Esed’in gitmesi için Washington artık daha aktif rol alacak. Bölgenin geleceği ve yeni haritalar Türkiye ile birlikte planlandı” yorumunu yaptı.

Bu gelişmenin ardından ABD, YPG içinde savaşan ajanlarını bölgeden çekerken, YPG’nin de bölgedeki etkinliğinin sona ereceğinin sinyalleri verildi.

FIRAT’IN BATISINDA KALAN BÖLGE TÜRKİYE’YE VERİLECEK İDDİASI

Tüm bu gelişmeler sürerken İngiliz medyası, anlaşmanın sonunda Fırat’ın batısında kalan bölgenin tamamen Türkiye’ye verileceğini iddia etti.

İngiliz medyası konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’nin DAEŞ ve PKK’ye büyük operasyonları, bölgede yeni bir havaya yol açtı. Bu işler nihayete erdiğinde Türkiye-Suriye sınırının Fırat Nehri’nin batısında kalan kesimi Türkiye’nin olacak.”

İngiliz medyasının artık bir Türk vilayeti olacağını iddia ettiği alan ise Cerablus ve Afrin’in güneyinde Halep ile İdlib’i kapsıyor, Hatay’ın güneyinden Lazkiye’ye kadar iniyor.