Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / BURSA / FETÖ’YE BURSA’DA OPERASYON !…

FETÖ’YE BURSA’DA OPERASYON !…

indirBursa’da FETÖ/PDY operasyonu
Bursa’da, “Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY)” yönelik operasyonda daha önce bazı belgelerine el konulan özel hastanenin el değiştirmesi yönünde kuvvetli şüpheler bulunduğundan satışı ve devrinin engellenmesi amacıyla mahkemece tedbir kararı alındı.
Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının, özel bir hastaneyi bünyesinde bulunduran Karçiçeği Özel Sağlık Hizmetleri İşletmeciliği ve Ticaret AŞ’ye yönelik, “FETÖ/PDY terör örgütü yöneticisi ve üyesi olmak, örgüte fon sağlamak, mal varlığı değerlerini aklamak, nitelikli dolandırıcılık” suçlarından başlattığı soruşturma sürüyor.
Soruşturmayı yürüten polis ekipleri, bazı kişilerin FETÖ/PDY’ye doğrudan bağlı bu şirketi 45 milyon liralık borcunu üstlenerek 85 milyon liraya satın alma girişiminde bulunduğu ve pazarlıkların sürdüğünü tespit etti.
Şirketin, soruşturmalarda örgüt güdümünde hareket eden ya da örgütle ilgisi bulunduğu yönünde adı geçen kişilerce satılarak paraya dönüştürülmek istendiği ve mal kaçırılmaya çalışıldığına ilişkin bilgilere ulaşıldı. Bunun üzerine terörizme finansman sağlanması ve terör örgütüne ait kaynakların aklanması ihtimaline karşın Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kuruluna (MASAK) yazı gönderilerek rapor hazırlanması istendi.
Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma tamamlanmadan Karçiçeği Özel Sağlık Hizmetleri İşletmeciliği ve Ticaret AŞ’nin mal varlığının küçültülerek tasfiye edilmesine dair kuvvetli şüpheler oluşması nedeniyle şirket ile alt kuruluşların satışı ve devrinin engellenmesi talebiyle Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesine başvurdu.
Başvuruyu değerlendiren mahkeme heyeti, tedbir kararı alarak, şirketin satışı ve devrinin MASAK raporunun düzenlenmesine kadar durdurulmasına hükmetti.
Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ/PDY’ye yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, 15 Ocak’ta merkez Osmangazi ilçesindeki özel bir hastanede inceleme yapılmıştı. Hastanenin gelirlerinin yurt dışına aktarıldığı ve işlemlerde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla gerçekleştirilen incelemede bazı belgelere el konulmuş ve bilgisayarlardaki dosyaların kopyası alınmıştı.