Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / FETÖ’CÜLERE MAAŞ DARBESİ

FETÖ’CÜLERE MAAŞ DARBESİ

Fethullahçı Terör Örgütü elebaşı Fethullah Gülen’in Türkiye’den aldığı emekli maaşı kesildi, tüm sosyal hakları da iptal edildi. Pensilvanya’daki terörist başının ardından devletten maaş alan tek bir Paralel Devlet Yapılanması üyesi kalmayacak, darbe girişimine katılan isimler için de benzeri karar alınacak. Bu kapsamda FETÖ’ye yakınlığı ile bilinen Hakan Şükür, İlhan İşbilen gibi isimlerin de maaşlarının iptal edilebileceği belirtiliyor.

BAKAN TASARRUF KULLANDI
Kanlı darbe girişiminin başındaki FETÖ terör örgütünün elebaşı Fetullah Gülen’in imamlıktan emekli olduğu için aldığı maaş Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından önceki gün itibariyle kesildi. Edinilen bilgiye göre, 15 Temmuz darbe gecesinin hemen ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı ve ilgili birimlerle konuşarak FETÖ’cü yapılanmaya karşı alınacak tedbirleri değerlendirdi. Gülen’in devletten aldığı emekli aylığının da bakanlık talimatı ile kesilmesine karar verildi. Gülen’in Temmuz ayında peşin olarak aldığı aylık da geri istendi. 17-25 Aralık operasyonu kapsamında Gülen hakkında İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından yakalanma kararı çıkarılmıştı.

GÖZLER DİĞERLERİNE ÇEVRİLDİ
PYD’nin bir numaralı ismi Gülen’in emekli aylığının kesilmesinin ardından gözler örgütle bağlantılı parlamenterlerin ve rütbelilerin maaşlarına çevrildi. FETÖ/PDY ile bağlantılı olan ve haklarında yargı kararı bulunan isimlerin maaşları kesilecek. Darbe girişiminde tutuklanan asker, emniyet görevlilerinin de sosyal güvenlik haklarının iptali bekleniyor. Mevcut uygulamada açığa alınanlar maaşlarının üçte ikisini alıyor. Maaşının kesilmesi için ise memurluktan ihraç edilmesi gerekiyor.

NE KADAR MAAŞ ALIYOR?
Görevde olan orgeneraller 8 bin lira, albaylar 4 bin 500 lira, teğmenler 2 bin 850 lira maaş alıyor. Emekliye ayrılan orgenerallere de ayda 7 bin 177 lira, albaylara 3 bin 842 lira, yarbaylara 3 bin 350 lira veriliyor. Emniyette de ücretleri rütbe belirliyor. Baş komiserlerin hak edişi 3 bin 843 lira, polislerin 3 bin 425 lira. Anayasa Mahkemesi üyelerinin aylığı 11 bin lira ila 12 bin lira iken; Yargıtay ve Danıştay üyelerinin 10 bin 597 lira. Hâkim ve savcılar için bu rakam 5 bin 638 liradan başlıyor, 9 bin 746 lirayı buluyor.
Müsteşarlara 8 bin 712 lira, valilere 8 bin 800 lira, genel müdürlere 7 bin 957 lira, kaymakamlara 4 bin 386 lira, şube müdürlerine 4 bin 170 lira, memurlara 2 bin 559 ila 2 bin 564 lira veriliyor. Profesörler 6 bin 858 liraya, araştırma görevlilerinin 4 bin 440 liraya, öğretmenler 2 bin 872 lira ila 3 bin 211 liraya çalışıyor. Diyanet görevlileri ise 2 bin 800 lira alıyor.