Salı , 17 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / FETÖ’CÜLER O ÜLKEYE KAÇIYOR
File picture shows a Swiss flag and the Jet d'Eau (water fountain) in Geneva June 5, 2012. While official Swiss National Bank data show the world's wealthy held 5.3 trillion Swiss francs ($5.7 trillion) in the country at the end of 2011, revenues have tumbled since the financial crisis. Picture taken June 5, 2012. TO MATCH STORY WEALTH-SUMMIT/BANKERS REUTERS/Denis Balibouse/Files (SWITZERLAND - Tags: BUSINESS)

FETÖ’CÜLER O ÜLKEYE KAÇIYOR

Dışişleri Bakanlığı şimdi FETÖ’cü hainlerin İsviçre’deki ihanet yapılanmasının ve elini kollunu sallayarak Türkiye’ye giriş çıkış yapan dernek üyesi Fetullahçı hainlerin peşine düştü.

Türkiye’den firar eden Fetullahçı Terör Örgütü militanları şimdi İsviçre’ye kaçıyor. İsviçre’de birçok örgüt merkezi bulunan FETÖ’nün İsviçre basınını para ile etkisi altına alarak Türkiye aleyhinde propaganda yaptığı ortaya çıktı. İsviçre’de PKK’li teröristlerle ittifak yapan FETÖ, medya, siyaset ve iş dünyasında Türkiye düşmanlığı için hiçbir fırsatı kaçırmıyor. Dışişleri Bakanlığı şimdi FETÖ’cü hainlerin İsviçre’deki ihanet yapılanmasının ve elini kollunu sallayarak Türkiye’ye giriş çıkış yapan dernek üyesi Fetullahçı hainlerin peşine düştü.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün İsviçre imamı Cebrail Terlemez. Uzun zamandır İsiviçre’de yaşayan Cebrail Söylemez, sadece İsviçre’de değil tüm Avrupa’da etkili bir isim. Türkiye’den firar eden FETÖ’cülerin Avrupa’da yerleşmesinde önemli görev yürütüyor. İsviçre basınında sürekli olarak Türkiye aleyhinde kara propaganda görevini yürütüyor. Cebrail Terlemez kadar etkili olan bir isim ise işadamı Selim Akalın. Kardeşi Fetullah’a en yakın isimlerden biri olan Selim Akalın, Bursa kökenli bir Fetullahçı. 15 Temmuz darbesinden önce sosyal medyada FETÖ propagandası yapan Akalın, darbeden sonra “FETÖ’ye lanet” paylaşımlarında bulunan Fetullahçılardan biri… Sera Vakfı Başkanı Ali Fırat da FETÖ’nün İsviçre yapılanmasında önemli isimlerden biri.

İSVİÇRE’DE FETÖ’NÜN 1 OKULU 9 DERSHANESİ İLE 8 DERNEĞİ BULUNUYOR

Birçok Avrupa ülkesinde olduğu İsviçre’de de FETÖ’ye yakınlığıyla bilinen çok sayıda kurum ve dernek bulunuyor. FETÖ, 120 bin Türk kökenli vatandaşın yaşadığı İsviçre’de, diğer ülkelerde olduğu gibi eğitim alanındaki çalışmalarıyla faaliyete başladı. Örgüt, zamanla medya, ekonomi faaliyetleri ve diyalog dernekleriyle çeşitli alanlara yayıldı.

Ülkenin en büyük kenti olan Zürih’te, FETÖ’nün Sera Vakfı bünyesinde “Sera Schule” adında bir okulu faaliyet gösteriyor.ülkede ayrıca FETÖ’nün kontrolü altında olan 9 dershanesi var. Bunlar, Basel’deki Elite Eğitim Merkezi (Elite Bildungszentrum), Lozan’daki Elite Eğitim Merkezi (Elite Bildungszentrum), Solothurn’daki Aare Eğitim Derneği (Aare Bildungverein), St. Gallen’deki Santis Eğitim Enstitüsü (Santis Bildungsinstitut), Zürih’teki 3 Ekol Eğitim Merkezi (Ekol Bildungszentrum), Elite Eğitim Merkezi (Elite Bildungszentrum) ve Fokus Eğitim Merkezi (Fokus Bildung) olarak biliniyor.Ülkedeki FETÖ eğitim kurumlarındaki yaklaşık 500 öğrenci, yıllık yaklaşık 2 milyon İsviçre frangı (6 milyon lira) gelir bırakıyor.

PARA GİZLİ HESAPLARDA

Ülkede, İsviçre Girişimciler Derneği de (Unternehmer Club Schweiz), FETÖ ile olan bağlantısıyla biliniyor. Bu derneğin başında Durali Yılmaz isimli bir FETÖ’cü var. Bu isim FETÖ adına İsviçre’de ciddi yatırımlarda bulunuyor. Üyeleri iş adamlarından oluşan dernek, eğitim kurumları dışında örgütün finansman kaynaklarının başında yer alıyor.FETÖ yapılanmasının dernek, dershane ve okullar gibi İsviçre’deki finansal yapılanmasından sağlanan gelir ile Türkiye ve diğer ülkelerden aktarılan paraların, İsviçre bankalarında gizli hesaplarda tutulduğu öngörülüyor.Medya alanında ise “Zaman” ismiyle bir gazete, haftalık olarak yayımını sürdürüyor. Zaman gazetesi dışında aylık olarak basılan ve internetten de yayın yapan “İsviçre Gündem” adlı gazete de bulunuyor.

İsviçre’de FETÖ ile bağlantılı 8 dernek yer alıyor. Bunlar da Ideal Kültür Derneği, AnadoluKültür Derneği, Dialog Enstitüsü, Stiftung Lernforum, Plus Kültür Merkezi, Rosarium Kadınlar Kültür Merkezi, Berna.

Örgütün İsviçre’de Zaman İsviçre ve İsviçre Gündem gazetelerini çıkardığı da biliniyor. Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ortak bir operasyonla örgütün İsviçre yapılanmasının peşine düştü.

Isviçre’de ki FETÖ ile baglantili 8 dernek yer aliyor. Bunlar;

Ideal Kültür Dernegi,
Anadolu Kültür Dernegi,
Dialog Enstitüsü,
Stiftung Lernforum,
Plus Kültür Merkezi,
Rosarium Kadinlar Kültür Merkezi,
Berna Kadinlar Kültür Merkezi,
“Time To Help” adiyla yardim dernegi!

GAZETELERI;

Zaman
Isviçre Gündem