Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / FETÖ’CÜLER NASIL GİZLENDİ

FETÖ’CÜLER NASIL GİZLENDİ

FETÖ, Romanya’daki kurumlara sızmak için örgüt faaliyetlerini perdeleyerek ülkede eğitim kurumlarıyla ön plana çıktı.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), Türkiye’de ve başka birçok ülkede olduğu gibi, gerçek kimliklerini gizleyen örgüt mensuplarını Romanya’da da ordu, yargı, emniyet, istihbarat ve bürokrasideki kritik görevlere yerleştirmek amacıyla kendini eğitim hizmeti veren bir hareket olarak tanıttı.

Dünyanın dört bir yanında 140’dan fazla ülkede okul, banka ve medya kurumları açan FETÖ, Romanya’da son yirmi yılda “Lumina – Işık Eğitim Kurumları” (Lumina – Institutii de Invatamant) adıyla en az 10 okul ve üniversite açtı.

FETÖ’NÜN ROMANYA’DAKİ EĞİTİM YAPILANMASI

FETÖ, Romanya’daki örgüt faaliyetlerini perdelemek için Lumina Eğitim Kurumları’nı (Lumina Institutii de Invatamant SA) kolej, teknik ve mesleki eğitim veren bir şirket olarak 1993’te kurdu.

Köstence’de 1994’te temeli atılan Uluslararası Bilgisayar Lisesi, FETÖ’nün Romanya’daki eğitim örgütlenmesi Lumina’nın açtığı ilk okul oldu.

2003 yılında Köstence’deki lise kapsamında faaliyete geçen özel anaokulu ve okul ise, “Spectrum” okullarının temelini oluşturdu.

Romanya’da faaliyet gösteren Köstence ve Bükreş Uluslararası Bilgisayar Liseleri (ICHC ve ICHB), Uluslararası Bükreş Koleji (ISB) ve anaokulu, Bükreş, Yaş, Kaloş, Ploieşti ve Köstence’deki 8 “Spectrum Uluslararası Okulları”, dünyada tespit edilen FETÖ okulları listesinde yer alıyor.

FETÖ’nün eğitim kurumları çatısı altında faaliyet gösteren Romanya Güneydoğu Avrupa Lumina Üniversitesi bünyesindeki Uygulamalı Modern Dil Fakültesi’nde de İngilizce ve Türkçe dersler veriliyor.

FETÖ’NÜN EĞİTİM-KÜLTÜR YAPILANMASI

FETÖ, “eğitim hizmeti veren kurum” görünümünü pekiştirmek, yerel ve uluslararası basında görünürlüğünü artırmak için olimpiyat, yarışma ve kültürel etkinlikler düzenliyor. Bu etkinliklerde elde edilen başarıların Rumen çocukların ve Romanya’nın başarısı gibi takdim edilmesinden yararlanan örgüt, ülkede sempati kazanarak propaganda yapıyor.

Örgütün şemsiyesi altında Romanya’daki Lumina Eğitim Kurumları Vakfı da 2014 yılından bu yana Türk Dil ve Kültür Uluslararası Olimpiyatı’nı düzenliyor.

FETÖ, Romanya’da “Lumina” aracılığıyla “Firstep” adlı bir yarışma da düzenliyor. Yalnızca kendi açtıkları okulların öğrencilerinin katılabildiği bu yarışmada dereceye girenler ise Gürcistan, Hollanda, ve Azerbaycan’da FETÖ tarafından düzenlenen olimpiyatlara gönderiliyor.

Söz konusu uluslararası yarışma ve olimpiyatlardan ABD’deki “I-SWEEEP Houston”ın düzenlenmesinde, ABD’de Türk öğretmenlerin ders verdikleri ve Türkçe’nin zorunlu olduğu özel okullar ve liseler kuran, Romanya’daki “Lumina” gibi FETÖ’ye bağlı eğitim örgütlenmesi “Harmony Public Schools” da rol alıyor.

Harmony Public Schools, uluslararası medyada yer alan aşırı selefiliği desteklediği gerekçesiyle FBI tarafından soruşturmaya tabi tutulduğu yönündeki haberlerle de biliniyor.

FETÖ, kendi kurumlarını önemli göstermek ve basında yer almak amacıyla Romanya’da 10 yılı aşkın süredir “Infomatrix” bilgisayar proje yarışmasını da düzenliyor.

FETÖ’NÜN EKONOMİK YAPILANMASI

FETÖ’ye ait Lumina, milli duruş sergilemediği ve yurt dışında Türkiye’ye karşı düşmanca kampanyalar yürüttüğü gerekçesiyle geçen yıl üyesi olduğu Romanya Türk İşadamları Derneği’nden (TİAD) atıldı.

Romanya’daki FETÖ yapılanması ekonomik faaliyetlerini bir çatı dernek altında yürütmese de iş ve yatırım ağıyla ülkede etkili olmaya devam ediyor.

Ülkede Türk vatandaşlarının üzerine kayıtlı 7 bini aktif olan 14 bin şirketten kaçının FETÖ’ye ait olduğu bilinmiyor ancak Türkiye’de de tanınan bazı ünlü mobilya ve giyim firmaları Romanya’da da faaliyet göstererek örgüte para akışı sağlıyor.

FETÖ GAZETESİ ROMANYA’DA

FETÖ’ye bağlı şekilde yayın politikası izleyerek, örgütün amacına hizmet ettiği, FETÖ tarafından yönetilen ve maddi olarak desteklenen haftalık gazete Zaman ise Romanya’da Rumence ve Türkçe iki dilde yayımlanıyor.

KAYNAK: AA