Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / FETÖ’CÜDEN İTİRAF: GÜLEN DAHİ GELSE…

FETÖ’CÜDEN İTİRAF: GÜLEN DAHİ GELSE…

FETÖ/PDY’nin mülkiye örgütlenmesine yönelik Tokat’ta yürütülen soruşturma kapsamında ifadelerine başvurulan tanıklar, ‘A Tipi memur’ evlerine kaymakamlık sorularının sınavdan bir gün önce imamlar tarafından getirildiğini itiraf etti. İtirafçıya göre kaymakamdan sorumlu imam, sorumlu olduğu kaymakamın evine gelerek abdest almasını ve Kur’an’a el basarak ‘Fethullah Gülen Hoca dahi gelse, soruları çaldınız mı dese yok diyeceksiniz’ şeklinde yemin ettiriyordu.

Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesinin FETÖ/PDY’nin mülkiye yapılanmasıyla ilgili kaymakamlarına yönelik soruşturma devam ediyor.

Soruşturma kapsamında aralarında görevde olan, ihraç edilen kaymakam ve kaymakam adaylarının bulunduğu toplam 29 kaymakam tutuklandı, 11 kaymakam ise itirafçı olup adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ayrıca yürütülen operasyonda 100’üncü ve 102’inci kaymakam ve kaymakam adaylarının imamının Yunus kod adlı Y.A. olduğu tespit edildi.

SORULARI 2 SAAT GÖSTERİP GERİ ALMIŞLAR

FETÖ/PDY’nin mülkiye örgütlenmesine yönelik soruşturma kapsamında ifadelerine başvurulan tanıklar, örgütün iç yüzünü anlattı. Örgüt üyeleri tarafından ‘mahrem hizmeti’ olarak adlandırılan “A Tipi memur evlerinde’ kaymakam adaylarına, sınavdan bir gün önce soruların cevapları ile getirildiği itirafçıların ifadelerine yansıdı. Cep telefonun kullanmasının yasak olduğu bu evlerde, kaymakamlardan sorumlu imamların; soru ve cevaplarını iki saat süre ile kaymakam adaylarına verip daha sonra bu evlerden ayrıldığı belirlendi. Ancak kaymakam adayından sorumlu imamın, soruları vermeden önce abdest almalarını isteyip Kur’an-ı Kerim üzerine el bastırarak ‘Fethullah Gülen Hoca dahi gelse, soruları çaldınız mı diye sorsa çalmadık’ diyeceksiniz şeklinde yemin ettirdiği ortaya çıktı. Yine bu evlerde kaymakam olan kişilere ise çok sayıda sınav sorularının bu yöntemle verildiği belirlendi.

ÖRGÜTTEN AYRILMAK İSTEYENİ TEHDİT ETMİŞLER

İfade veren tanıklar, örgütün kendilerinden ayrılmak isteyen kaymakamları tehdit ettiğini anlattı. 100. ve 102. dönem kaymakamlar imamı Y.A., kaymakam adaylarından grup sorumlularına ByLock yüklü tablet verdiği aktararak, “ByLock tabletimde vardı. Bu programı Wi-Fi üzerinden çalıştırıyordum. 102. dönem kaymakam adaylarından grup sorumlularına ByLock yüklü tablet verdim. Tablet verdiğim kişilerle buradan haberleşiyordum. Bunlara Fetullah Gülen’den gelen notları gönderiyordum. Buluşma yerlerini ve tarihlerini gönderiyordum” dediği öğrenildi. Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 100’üncü dönem kaymakamlara yönelik soruşturmanın tamamlandığı, 102’inci dönem kaymakam adaylarına yönelik soruşturmanın ise devam ettiği belirtildi.

kaynak: A Haber