Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / FATİH’TE ORTAYA ÇIKTI!

FATİH’TE ORTAYA ÇIKTI!

İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü Fikri Mülkiyet Suçları Büro Amirliği ekiplerinin Suriyeli 3 akraba ailenin kaldığı evlere düzenlediği operasyonda, çoğu kanser tedavisinde kullanılan 6 bin 550 ilaç bulundu.
Polise geçen ay Fatih’te bulunan 3 evde çok sayıda ilaç bulunduğu yönünde bir ihbar geldi. Polis ekipleri ihbarı değerlendirerek, yaklaşık 1 ay boyunca evleri takip etti. Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri gerekli izinleri alarak geçtiğimiz perşembe günü evlere operasyon düzenledi. Yapılan operasyonda, çoğu kanser tedavisinde kullanılan 6 bin 550 ilaç ele geçirildi. Suriyeli uyruklu akrabalar M.A., A.A., S.A., M.A. ve J.A. gözaltına alındı.
YAKLAŞIK 2 BİN KANSER HASTASININ BİLGİLERİNİ KULLANMIŞLAR
Polis ekiplerinin yaptığı ilk belirlemeye göre, Türkiye’nin çeşitli illerinde yaklaşık 2 bin kanser ve şeker hastasının bilgilerini kullanarak aile hekimleri tarafından yazdırılan ilaçların, İstanbul ile Aydın’da bulunan çok sayıda eczaneden reçete karşılığında alındığı ve reçetelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) fatura edildiği tespit edildi.
HASTALAR İLAÇLARINI ALAMADI, SGK 4 MİLYON LİRA ZARARA UĞRADI
Ekipler, ulaşabildikleri bazı hastaların bu durumdan haberlerinin olmadığını, kendi ilacını almak isteyenlerin ise ilaçların önceden alınması nedeniyle mağdur olduklarını tespit etti. Ele geçirilen ilaçlar üzerinden SGK’nın yaklaşık 4 milyon lira zarara uğratıldığı belirlendi.
3 YILDA 4 KEZ YAKALANDILAR, HEP SERBEST KALDILAR
Suriyeli şüpheliler hakkında ’Nitelikli dolandırıcılık’ ve ’Sosyal Güvenlik Kurumu’nu zarara uğratmak’ suçundan işlem yapılırken, gözaltına alınan şüpheliler sevk edildikleri mahkeme tarafından ’Adli kontrol şartı’ ile serbest bırakıldı.
Emniyet yetkilileri, şüphelilerin geçmiş 3 yıl boyunca aynı suçtan 4 defa yakalanıp serbest bırakıldığını belirtti.
SOĞUK ZİNCİR’DEN ÇIKARILAN İLAÇLAR BOZULUYOR
Kanser ilaçlarının “soğuk zincir” yöntemiyle satılması gerektiğini ifade eden polis yetkilileri, çok sayıda kanser ilacının ise valizlerde ve kutular içerisinde bulunması nedeniyle bozulmuş olabileceğini dile getirdi.