Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Facebook’un yapay zekası dehşete düşürdü

Facebook’un yapay zekası dehşete düşürdü

İnsan üretimi yapay zekalar kendi dillerini geliştirdi… Facebook’un mühendisleri ürettikleri yapay zekalar İngilizce değil de hiç kimsenin anlamadığı bir dilde konuşunca panikleyerek programı sonlandırmak zorunda kaldı

Yapay zekalarla ilgili bilimkurgu filmlerini aratmayacak bir gelişme yaşandı.

Facebook’un ürettiği yapay zekalar, kendi aralarında hiç kimsenin anlamadığı bir dilde konuşunca mühendisler dehşete düştü.

Facebook mühendislerinin İngilizce konuşmasını beklediği iki yapay zeka kendilerinin geliştirdiği bir dili konuşmaya başladı.

Önde gelen sosyal medya platformu Facebook’un uzun süredir üzerinde çalıştığı yapay zeka programı, bu şoke eden davranış üzerine kapatıldı.

Teknoloji dünyasının önde gelen isimleri bu programlara temkinli yaklaşılması gerektiğini belirtirken, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg yapay zekanın önemli savunucularından ve geliştiricilerinden.

Ünlü fizikçi Stephen Hawking, yapay zekanın insanlık için en iyi ya da en kötü şey olabileceğini söylemişti.

Uzay araştırma teknolojileri kuruluşu Space X’in kurucusu Elon Musk da yapay zekanın gelişmesini ‘insanlığın şimdiye kadar karşılaştığı en büyük tehlike olarak tanımlamıştı.

Bu konuda Musk ile fikir ayrılığı yaşayan Zuckerberg’ün süper makinelerin kendi dillerini geliştirmesinin ardından yapay zekayla ilgili görüşlerinin nasıl şekilleneceği merak ediliyor…