Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / F16’lardan tam İSABET 35 militan öldü!

F16’lardan tam İSABET 35 militan öldü!

Diyarbakır 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı 8’inci Ana Jet Üssü’nden kalkan 3 F-16 uçağı saat 03.12’te kalktı, 04.24’te üsse geri döndü. F-16’ların kalkışından sonra Kilis’te 3 patlama sesi duyuldu.
Diyarbakır’dan kalkan uçaklar önceden belirlenen IŞİD hedeflerini vurdu.

Özel Kuvvetlere bağlı birliklerin karadan Suriye’ye giriş yaptığına dair bilgilerin olduğunu iddia edilse de bu bilgi Genelkurmay Başkanlığı ve Ankara’daki diğer yetkililer tarafından doğrulanmadı.

METE YARAR: IŞİD HEDEFLERİ SURİYE SINIRINI GEÇMEDEN VURULDU
Habertürk TV canlı yayınına katılan Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, operasyonun Suriye sınırına girmeden yürütüldüğünü, IŞİD hedeflerinin sınırı geçmeden vurulduğunu belirtiyor. Yarar, hiçbir askerimizin Suriye sınırını geçmediğini söyledi.

HAREKATIN İLKESİ: ÖNLEYİCİ SAVUNMA
Askeri kaynaklar da askeri operasyonun hava harekatıyla sınırlı olduğunu belirtiyor.
Yine askeri kaynaklara dayandırılan bilgilere göre dün yaşanan çatışmanın ardından Türkiye ulusal güvenlik analizi yaptı ve operasyon kararı “önleyici savunma ilkesi” doğrultusunda alındı. Gelen bilgilere göre IŞİD tekrar saldırı hazırlığındaydı ve yığınak yapıyordu.
1 SAAT 12 DAKİKALIK “ŞEHİT YALÇIN HAREKATI”
Operasyona IŞİD tarafından dün şehit edilen Yalçın Nane’nin adı verildi. Hava operasyonu kararı dün yapılan Güvenlik Zirvesi’nde alındı.

Diyarbakır’dan kalkarak Kilis sınırındaki IŞİD hedeflerini vuran F-16’lar üslerine geri döndü. 3 IŞİD yığınak noktası vuruldu. Uçaklar 03.12’te kalktı, 04.24’te üsse geri döndü. Operasyon 1 saat 12 dakikada tamamlandı. 2 karargah, 1 toplanma merkezi vuruldu. Kaynaklardan verilen bilgilere göre IŞİD’in toplanma merkezinde toplam 35 IŞİD’linin öldürüldüğü değerlendiriliyor.

IŞİD’LE ÇATIŞMANIN ÇIKTIĞI KİLİS SINIRINDAN KARELER IŞİD’LE ÇATIŞMANIN ÇIKTIĞI KİLİS SINIRINDAN KARELER

GEREKİRSE KARA OPERASYONU DA YAPILACAK
Askeri yetkililer bölgedeki terör unsurlarıın tehditlerine göre, gerekli görülmesi halinde uluslararası angajman kuralları çeçevesinde kara operasyonunun da gerçekleştirilebileceğini belirtiyor.

Cerablus’taki IŞİD hedefleri havan topu ile vuruldu.

TSK IŞİD MEVZİLERİNİ ÖZEL DONANIMLI LANTIRN İLE VURDU
Operasyonu, gece harekatları için özel donanıma sahip LANTIRN filo gerçekleştirdi. Türk Hava Kuvvetleri’nin Diyarbakır’daki üstte bulundurduğu bu uçaklar gece operasyonları için özel donanım ve eğitime sahip.
LANTRIN- (Low attitude navigation and targeting infrared for night), Gece İçin Alçak İrtifa Seyrüsefer ve Hedefleme Kızılötesi Işını olarak adlandırılan sisteme sahip uçaklar, gece koşullarında radarlara yakalanmayacak kadar alçak irtifada operasyon yapabiliyor.
Uçaklara takılan özel bir podla çalışan sistemde en önemli unsur pilotun bu sistem için eğitim alması. Sistem cevreye yaydığı kızılötesi ışınların yansımalarını toplayarak çevrenin resmini tekrar çizerek ve görüntü haline çevirerek pilota görsel veri sağlıyor.

Gerek alçak irtifa uçusunun yarattığı risk gerekse de gece uçuşu nedeniyle, pilotun uçağı idare ederken bu görsel verileri değerlendirerek hedefi vurması önemli yetenek gerektiriyor. Türk pilotları bu konuda dünyadaki en deneyimli pilotlar arasında sayılıyor.