Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / EZAN SESİNİ DUYUNCA MÜSLÜMAN OLDU

EZAN SESİNİ DUYUNCA MÜSLÜMAN OLDU

Tatilde duyduğu ezan sesiyle Müslüman oldu. Olayın kahramanı Alan Rooney’nin ağzından p hikayeyi dinliyoruz… Aslında ilk kıvılcım ülkemizde, Türkiye’de geçirdiği bir güney tatili esnasında çakmış.

Sıradan bir öğlen vaktinde duyulan ezan… “İçimde bir şeyler uyandırdı” diyor. Bu yolun yolcusu olmaya karar vermiş böylece.

2 /11 Ezan sesini duyunca Müslüman oldu!
Memleketi olan Inverness’a döndüğünde ilk işi, en yakın kitapçıya gidip Kuran nüshası satın almak olmuş.

3 /11 Ezan sesini duyunca Müslüman oldu!
“Kuran beni şoke etti. Okuması biraz korkutucu bir kitap, zira insana kendisi hakkında çok şey söylüyor.”

4 /11 Ezan sesini duyunca Müslüman oldu!
“Kendimle ilgili hoşuma gitmeyen, beğenmediğim şeyler de dahil.” Üç defa baştan sona okuduğu kutsal kitabın ardından bunları söylüyor ve devam ediyor. “Bir şeyleri değiştirmenin vakti gelmişti.”

5 /11 Ezan sesini duyunca Müslüman oldu!
Söylediğine göre kitaba en başından itibaren sorgucu yaklaşmış. Boşluklarını aramış. “Ama bir boşluk yoktu” diyor. “Her şey yeterince mantıklı ve yerli yerindeydi: Müslüman olacaktım.”

6 /11 Ezan sesini duyunca Müslüman oldu!
Din değiştirmek ve böylece yaşam tarzının tamamen değişmesi; İskoçya’da doğmuş büyümüş, İskoçya’da yaşayan bir adam için neler ifade ediyordu?

7 /11 Ezan sesini duyunca Müslüman oldu!
O andan itibaren başka bir dinden İslam’a dönen diğer insanların deneyimlerini araştırmaya başlamış. Yine de her deneyimin kendi eşsizliğine sahip olduğunun farkındaymış.

8 /11 Ezan sesini duyunca Müslüman oldu!
18 aylık bir serüvenin ardından kendini Müslüman olarak görmeye başlamış. Günde beş vakit namaz kılıyor, ramazanda oruç tutuyor, Kuran’a göre haram olan her şeyden uzak duruyormuş. Bütün bu süreç esnasında, tek bir Müslümanla dahi tanışmamış.

9 /11 Ezan sesini duyunca Müslüman oldu!
Sonra, yaşadığı mahallede küçük bir cami olduğunu fark etmiş ve orayı ziyaret etmiş. “Beni ilk görünce şaşırdılar ama kısa zamanda kabullenildim. Şimdi cemaatin bir parçasıyım” diyor.

10 /11 Ezan sesini duyunca Müslüman oldu!