Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / EVLERİNİ TERK EDİYORLAR!

EVLERİNİ TERK EDİYORLAR!

Bağlar ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından, terör saldırısından endişe duyan vatandaşlar göç etmeye başladı
Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesindeki Kaynartepe Mahallesi’nde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından terör örgütü PKK mensuplarının saldırısından endişe duyan vatandaşlar evlerini terk ediyor.1210004_0f7576efa7537b33224335a7c394bc97_640x6401210004_fb20724a5ec9273b625439441dad78fc_640x640
Kaynartepe Mahallesi’nde sokağa çıkma yasağı kararının alınmasının ardından buradaki vatandaşlar, can güvenliği endişesiyle evlerini terk etmeye başladı.
Bazı aileler, yanlarına aldıkları eşyalarla evlerinden ayrıldı. Bu sırada ailesiyle göç eden bir çocuğun gözyaşı döktüğü görüldü. Teröristlerin saldırısı sonucu mağdur olduklarını belirten vatandaşlar, PKK’ya tepki gösterdi.
Bir güvenlik görevlisi ise ailesiyle evlerini terk etmek zorunda kalan bir çocuğu, başını ve yanağını okşayarak sevdi.
Bölgedeki kasapların, sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından iş yerlerindeki etleri taşıması dikkati çekti.
Bu arada, çukur kazılan ve barikat kurulan ara sokakların çevresinde zırhlı araçlarla önlem alan güvenlik güçleri, bir sokakta roketatar mermisi ele geçirdi.
İlçenin en büyük mahallesi Kaynartepe’de zaman zaman silah ve patlama sesleri gelirken, ambulans ve sağlık görevlileri de hazır bekletiliyor.
Kentin en işlek geçiş noktalarından Koşuyolu Caddesi de sokağa çıkma yasağı kapsamında olduğu için araç ve yaya trafiğine kapatıldı.
Merkez Bağlar ve Kayapınar ilçelerini Yenişehir ve Sur’a bağlayan en önemli güzergahlardan biri olan caddenin Ofis Semti çıkışı olan Ofis Alt Geçidi’nin de trafiğe kapanmasının ardından, Ofis-İstasyon ve Ofis-Seyrantepe güzergahlarında araç yoğunluğu yaşandı.
Bağlar Kaymakamlığınca terör örgütü mensuplarınca çukur kazılacağı, barikat kurulacağı, sokaklara patlayıcı yerleştirileceği, okul, kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlar ve güvenlik görevlilerine yönelik saldırı ile yol kesme eylemleri yapılarak, yaşam ve seyahat güvenliğinin engelleneceği yönünde ciddi istihbari bilgiler ulaşması üzerine…
…Bu tehlike ve olumsuzlukların giderilmesi, halkın huzur ve güvenliğinin sağlanması amacıyla güvenlik birimlerince gerçekleştirilecek faaliyet sırasında halkın can güvenliğinin sağlanması ve herhangi olumsuzluk yaşanmaması için Kaynartepe Mahallesi’nin tamamında sokağa çıkma yasağı kararı alınmıştı.