Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / ESED’E AĞIR DARBE

ESED’E AĞIR DARBE

Suriye’de Rus uçaklarının hava desteğiyle Halep’in güneyine saldıran Esed güçlerinin muhalif birliklerce geri püskürtüldüğü 35 askerin öldüğü, 5’i tank 8 paletli aracında imha edildiği bildirildi.

AA muhabirinin Halep’teki yerel kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Rus ordusuna ait savaş uçaklarının hava desteğiyle Halep’in güneyinde muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere saldıran rejim güçleri muhaliflerle girdiği çatışmada 35 rejim askeri yaşamını yitirdi, 5’i tank 8 paletli askeri araç da imha edildi.

Muhalif birliklerin kentin güneyinde Abtayn köyü yakınlarında rejime ait paletli personel taşıyıcı bir aracı ele geçirdiğini aktaran kaynaklar, “Muhaliflerin, Halep’in güneyindeki çatışmalarda Esed güçlerine roket ve havan toplarıyla saldırarak, Rus ordusunun hava desteğine rağmen rejim güçlerine büyük kayıplar verdiğini” belirtti.

Rejime ait bir insansız hava aracının da cephe hattında keşif yaptığına değinen kaynaklar, Halep’in güneyindeki el-Hadır ve el-Ays beldeleri çevresindeki çatışmalar ve Rus uçaklarının yerleşim yerine saldırması nedeniyle çok sayıda kişinin evlerini terk ederek güvenli bölgelere göç ettiğini kaydetti.

Rus uçaklarının kentin güneyindeki Merc ve Zerbe bölgelerinde sivil yerleşim yerlerine düzenlediği saldırıda bazı sivillerin yaralandığını ifade eden kaynaklar, rejim güçlerinin kentin güney kesimlerinde Rusların hava şemsiyesiyle ilerlemek istediğini fakat güçlü bir savunma hattıyla karşılaştığını dile getirdi.

Kaynaklar ayrıca, rejimin kentin güney kesimlerinde mevzi kazan bir iş makinesini de imha ettiğini dile getirdi.esed_guclerine_agir_darbe_1445117492_8023