Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / ERDOĞAN’IN ABD ZİYARETİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA !…

ERDOĞAN’IN ABD ZİYARETİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA !…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yazılı bir açıklama yapıldı.
ÜST DÜZEY İKİLİ GÖRÜŞMELER VURGUSU
Açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart-1 Nisan 2016 tarihlerinde Washington’da düzenlenecek Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret edecektir. Nükleer Güvenlik Zirvesi, nükleer terörizm tehdidine karşı mücadele, nükleer ve radyoaktif maddelerin muhafazasında emniyetin pekiştirilmesi ve buna yönelik uluslararası işbirliğinin arttırılması gündemiyle toplanacaktır. Türkiye, 2010 yılında Washington’da başlatılan Nükleer Güvenlik Zirvesi sürecine başından beri faal biçimde katılmaktadır. Zirve marjında yapacağı üst düzeyli ikili görüşmelerde Sayın Cumhurbaşkanımız, nükleer hususlar ile başta son dönemde Paris’te, İstanbul’da, Ankara’da ve Brüksel’de gerçekleştirilen menfur terör eylemleri olmak üzere, uluslararası gündemdeki diğer önemli konular hakkında muhataplarıyla görüş alışverişinde bulunacaktır” denildi.

AÇILIŞINI YAPACAK
Açıklamada, ziyaret vesilesiyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Maryland Eyaletinde yapımı tamamlanan Türk- Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi’nin resmi açılışını da gerçekleştireceği hatırlatıldı.

KANAAT ÖNDERLERİYLE BİR ARAYA GELECEK
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Washington’daki temaslarıyla ilgili de “Cumhurbaşkanımız Washington’da iş dünyası, akademik çevreler ve kanaat önderleriyle bir araya gelerek, son dönemde yaşanan önemli gelişmeler ile ticaret ve yatırım imkânlarını ayrıca değerlendirmesi öngörülmektedir” denildi.

YARIN BAŞLIYOR
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 gün sürecek ABD ziyareti yarın başlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın saat 11:00’de İstanbul’dan ABD’ye hareket edecek.