Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / ERDOĞAN’DAN FRANSA’DAKİ SALDIRI AÇIKLAMASI

ERDOĞAN’DAN FRANSA’DAKİ SALDIRI AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, Fransa’daki terör saldırısıyla ilgili ilk açıklama: Terörün dini, ırkı ve milleti yoktur. İnsanlık dışı saldırıyı şiddetle kınıyorum.

Fransa’nın Nice kentinde 12’si çocuk 84 kişinin öldüğü kamyonlu saldırı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ilk açıklama geldi.

Erdoğan “Fransa’nın Nice şehrinde, milli gün kutlaması sırasında meydana gelen insanlık dışı saldırıyı şiddetle kınıyorum. Terörün dini, ırkı ve milleti yoktur. ” dedi.

“İKİRCİKLİ TUTUM SERGİLEYENLER DERS ÇIKARMALI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan”Terör karşısında ikircikli tutum sergileyen herkesin, Fransa’yı hedef alan bu son saldırıdan gerekli dersleri çıkarmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İşte Erdoğan’ın yaptığı o açıklama:

Fransa’nın Nice şehrinde, milli gün kutlaması sırasında meydana gelen insanlık dışı saldırıyı şiddetle kınıyorum. Saldırıda hayatını kaybedenleri tazimle yad ediyor, yaralılara acil şifalar diliyorum. Kurbanların ailelerine ve Fransız halkına, şahsım ve milletim adına samimi başsağlığı dileklerimi ifade ediyorum.

FRANSIZ HALKININ DUYGULARINI GAYET İYİ ANLIYORUZ

Pek çok terör saldırısına maruz kalmış bir ülke olarak, Fransa’yı ve Fransız halkının duygularını gayet iyi anlıyoruz. Terör saldırısı olduğu değerlendirilen bu barbarca eylem, terörizme karşı kararlı ve tutarlı bir mücadele verilmesi zaruretini bir kez daha ortaya koymuştur. Terör karşısında ikircikli tutum sergileyen herkesin, Fransa’yı hedef alan bu son saldırıdan gerekli dersleri çıkarmalarını bekliyoruz.

Terör örgütleri için Türkiye ile Fransa’nın, Irak ile Belçika’nın, Suudi Arabistan ile Amerika’nın bir farkının olmadığını artık hep birlikte görmeliyiz.

İNSANLIKLA BİR İLGİSİ YOK

Terörün dini, ırkı ve milliyeti yoktur. Bu hunharca eylemi gerçekleştirenlerin de insanlıkla bir ilgisi yoktur. Bu barbarların esas itibariyle bu dünyada bir yeri de yoktur ve olmamalıdır.

Olaydan duyduğumuz derin üzüntüyü ve Fransa halkının acısını paylaştığımızı tekrar ifade ediyor ve Türkiye’nin bu zor günde Fransız devletinin ve halkının yanında olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Hollande nezdinde Fransız halkına bir kez daha başsağlığı dileklerimi sunuyorum.