Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / ERDOĞAN’DAN ANKARA SALDIRISIYLA ALAKALI SON AÇIKLAMA

ERDOĞAN’DAN ANKARA SALDIRISIYLA ALAKALI SON AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı, Hukuki Araştırmalar Derneği’ne Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde hitap etti…Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara’da 102 kişinin öldüğü canlı bomba saldırısının hedefinin 1 Kasım seçimleri olduğunu söyledi. Erdoğan, “Bu eylemin içinde PKK da vardır, DAİŞ de varır, El Muhaberat da vardır. Ve bu 1 Kasım’ı yönlendirme eylemidir” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında “Bugün İsrail yönetimi, Filistin’de zulmediyor. Bunu her fırsatta kınadığımı ifade ediyorum” dedi. “Dünyaya adalet anlayışını yeniden yaşayarak ve yaşatarak göstermemiz gerekiyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyadaki bütün ülkeleri 5 ülkeye feda edemezsiniz” diye konuştu.
Erdoğan, “BM başta olmak üzere uluslararası sistemlere itirazımızın altında gördüğümüz küresel adaletsizlik var. BM’nin 5 daimi üyesi arasında bir tane Müslüman ülke yok ve tüm kıtalar temsil edilmiyor” dedi.
Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:
“27 Mayıs 10960 darbesi demokrasimiz yanında en büyük darbeyi adalete vurmuştuer. 12 Eylül’ün bir sağdan bir soldan diyerek astığı gençlerimizn görüntüleri halen gözlerimizin önündedi.
İSİM İSİM BİLİYORUZ
Biz tüm enerjimizi ve zamanımızı adalet sistemimizn yeniden yapılanmasına ayırmışken, 17-25 Aralık’ı ortaya adan bir çete, ki bu çete tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet olan bir çetedir. Ve aldandık. Tabanda ibadet var. Ortada da ticareti görüyorsun. Tavanda da ihaneti tespit edememe durumunda olduk.
Hakim savcı ünvanı taşıyan bazı insanların kendi ülkelerin karşı başlattığı bu girişimi sizlerin desteğiyle akamete uğrattık. Bağlı oldukları bir yapının ve kendilerine imam olarak tayin edilen bir takım insanların emrine giren bu insanlar Türkye’ye büyük zarar verdi. Biz bunlarla mücadele ediyoruz. Hala bu yapı dahilinde insanlar olduğunu biliyoruz. İsim isim biliyoruz.
Yargı içerisinde paralel yapıyla ilgili ne kadar kişi varsa gerektiği cezayı göreceklerdir. Bu eğitimde, emniyette görev alan herkes için geçerlidir. Sen savcıydın niye kaçtın? Hakkını savun. O da kendi durumunu biliyordur ondan kaçtı. Paralel yapı adı verilen çeteyi er ya da geç çökerteceğiz. Bunun lamı cimi yok.
VİCDANIMI KAN AĞLADI
Güneydoğu’yu dolaşırken şu malum terör örgütyle beraber, bunların müşterek hareket ettiğini görünce vicdanım kan ağladı. Hele hele hanımların bölücü terör örgütyle birlikte hareket etmeleri vicdanımı kan ağlattı.
Hakim ve savcılar arasında asıl denetimi yapacak olan mekanizma kendi vicdanlarınızdır. Küçücük meseleleri aramızda ayrılık meselesi haline getirmeyin. Bizim davamız büyük. Büyük davamızı küçücük meselelere kurban etmeyelim. Diğer sıkıntılarızı da milli iradeyi görerek birlikte çözeceğiz. Milletimizin değerlerine, tarihine, kültürüne saygı duymayanlarla sonuna kadar mücadele edeceğiz.
Ülkemizin son yıllarda karşı karşıya kaldığı sorunların hepsi birbiriyle ilişkilidir. Gücünü milletten almayan hiçbir yapıının ülkemizde hakimeyet kurmasına izin vermedik.
SURİYE KONUSU
Bugün Suriye hakının rejime ve terör örgütlerine karşı mücadele bir sitiklal mücadelesi haline dönmüştür. Onları tüm kalbimizle destekliyoruz. Suriyeli kardeşlerimizin bir an önce yurtlarına dönmek istediklerini biliyoruz. 30-40 bin Suriyeli ülkemize alamam diyen kişi Nobel’e aday gösteriliyor ama biz ülkemizde 2,5 milyon Suriyeli müsafir ediyoruz. G20 Zirvesi’nde de bu konu asıl gündemimiz teşkil edecek.
Suriye sınırımızda yaşananlar milli güvenliğimizi tehdit eder hale geldi. Gar önündeki olay salt bir DAİŞ olayı değildir. Kolektif bir terör eylemidir. Bu eylemin içinde PKK da vardır, DAİŞ de varır, El Muhaberat da vardır. Ve bu 1 Kasım’ı yönlendirme eylemidir. Sonra çıkıyor sözde bir siyasetçi “katil devlet” diyor. Nereden biliyorsun? Hangi belgeye dayanarak söylüyorsun? Bizim gözümüzde PKK’nın, DAİŞ’in hiçbirinin bir farkı yoktur. ABD, Rusya, AB’nin bizim karşımızdaki bu tutumlarından fevkalade rahatsızız.
Bölgedeki gelişmeleri sabırla takip etmeye çalıştık. Mesele kendi güvenliğimiz olunca hiç kimse seyirci kalmamızı beklemesin. Hassasiyetlerimiz yok sayanlar karşısında kendimizi savunmaktan çekinmeyiz. Bu şekilde devam etmesi durumunda güç ve zemin bulan terör örgütleri bugün sadece ülkemizi tehdit ediyor olabilir. Ancak bu tehdidin dünyaya yayılacağı açıktır. Bugün olmazsa yarın, ama bir gün mutlaka bu mayın onları döşeyenlerin de canını yakacaktır.1142769_ortasaghaber