Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / ERDOĞAN: BİZ ALLAH İÇİN SEVİYORUZ!

ERDOĞAN: BİZ ALLAH İÇİN SEVİYORUZ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’nin kuzeyine bir şehir inşa edilmesine ilişkin olarak Türkiye’nin daima girişimlerde bulunduğunu açıkladı.
Erdoğan, Obama’yla söz konusu şehrin koordinatlarını dahi belirlediklerini ancak uygulama noktasında ABD’den herhangi bir hamle gelmediğini ifade etti.
“Yeşilay’ın mücadelesine güçlü destek verdim, vermeye de devam edeceğim. Bende Yeşilay’ın güzel anıları var. İmam Hatip Lisesi’ndeyken münazaralarına katılırdık. Hep şampiyon olurduk.

Son 5 gündür Batı Afrika ülkelerindeydik. 150 iş adamı ile 4 ülke dolaştık. Bunlar fakir ülkeler değil, madenler çok. Bunları kendileri alamamış, sömürülmüşler. Gelmişler altınları, elmasları götürmüşler. Fakat bu gidişimizde Gine’yi görünce bizim 50 yıl önceki Türkiye’yi gördüm. Yüzde 85’i Müslüman bir ülke. Bu manzarayı görünce ‘Sorumluluğumuz çok daha arttı’ dedim.

SORUMLUĞUMUZ ÇOK DAHA BÜYÜK

İstanbul’da ben görevi almadan önce çöp dağları neyse, Gine’de aynen o. İki Batılı ülkeyle anlaşmışlar ama yapılmamış. 50 otobüs vereceğimizi söyledik herkes ayakta alkışladı. Çünkü toplu taşıma aracı yok, bu noktadalar. Sırf okumak yetmiyor işte, gezeceksin ve oraları göreceksin. Sorumluluğumuz çok büyük.

‘HOMOEKONOMİKUS’ DEĞİL ‘VEREN EL’

Amerika, İngiltere ve Türkiye. Yardım eden ülkeler arasında dünyada üçüncü sıradayız. Milli gelire oranla ise Türkiye birinci sıradadır. Sadece 5 senede Suriye’den gelen mültecilere harcadığımız para 10 milyar dolardır. Biz ‘homoekonomikus’ olarak değil, ‘veren el alan elden hayırlıdır’ diye bakıyoruz.

KOORDİNATLAR HAZIR

Suriye’nin kuzeyine 4 bin 500 kilometrekarelik bir şehir kuralım. Alt ve üstyapısını uluslararası alanda paylaşalım. Yerel mimariyle bu şehri kuralım. Bu bölgenin koordinatlarını da Sayın Obama ile de paylaştım. Yüz yüze konuştuğumuzda hepsi evet haklınız diyor ancak iş uygulamaya gelince uygulama yok. İş kapıya dayanınca da feryat başlıyor. Karar verici olmak gerekiyor.
BİZ ALLAH İÇİN SEVİYORUZ

Batının kaldırımlarına hayran kalanlar, o kaldırımların altında milyonlarca Afrika’nın kanı olduğunu bilmek zorundadır. Biz siyaha sarılırken ‘acaba ne derler?’ demiyoruz, sadece Allah için seviyoruz.

Sigarayı vatandaştan alırken, ‘eşini bu zulümden kurtarıyoruz’ diyorum. Mücadelemizi sürdürmeliyiz. Sadece sigara değil uyuşturucuyla mücadele de aynı şekilde olmalı. Dağlara götürülenler uyuşturucu verilerek götürülüyor. İyi ki varsın Yeşilay. 96 yıldır ülkemize hizmet eden Yeşilay’a şükranlarımı sunuyorum.”reuters_ve_afp_erdoganin_sozlerini_carpitti_1455771690_0808