Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / DÜŞÜNEN ADAM: YARIN 19 OCAK!

DÜŞÜNEN ADAM: YARIN 19 OCAK!

Agos Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni olan Hrant Dink 19 Ocak 2007’de suikast sonucu hayatını kaybetti. Ölümünün ardından yıllar geçmesine rağmen gerçek katilleri ve neden öldürüldüğü açıklığa kavuşmadı. Peki; Neden öldürüldü Hrant Dink? Hrant Dink yazılarında Ermeni ve Rumların gerçek bir yurttaş olarak görülememelerinden behsetmişti. Yurttaşların farklılığını yok sayan, görmezden gelen ya da tehlikeli bulan zihniyetlerin başarılı olamadığını yazılarında dile getirmiştir. Dink, eşit ve ayrıcalıksız yurttaşlar olma talebini de her fırsatta söylemişti. Sebep yada sebepler bunlarmıydı?

Dönemin Yargıtay Başsavcısı, Hrant Dink cinayetinde örgüt var açıklamasını yapmıştı. Acaba hangi örgüt? Özel Harp Dairesi’nin sivil unsurları mı vardı acep? Önümüze bir yığın sorular geliyor bu cinayetlere göz atınca. Yıllar geçmesine rağmen cinayetlerin failleri bulunamadı. Uğur Mumcu cinayetinde de failler bulunamamıştı. Türkiye Devleti’nin utanç tablosudur bu cinayetler. Rahip Santoro Trabzon’da öldürüldü. Öldürülmesindeki gaye neydi? Hristiyanlara yönelik susturma kampanyası mıydı? Dikkat çeken unsur ise, Hatay, Malatya, Trabzon illeriydi. Hatay’da Katolik rahip Padovese öldürülmüştü.
Bunların hepsi birer iddia Bizim penceremizden bakalım bu karanlık olaya neler göreceğiz bu pencereden…
Bütün bu söylemleri biliyoruz. Ama madalyonun arkasına baktık mı? Baktık pek bir şey yok! Var ama dikkatli bakmak gerekiyor ciddi yorum yapmak gerekiyor. Elimizde bir fotoğraf var ama binlerce parçaya bölünmüş durumda. Nereden başlamak gerekiyor. Bakalım.

Hrand Dink’in ölüm sebebi Paralel yapıdır. Paralelden tutuklu eski Emniyet İstihbarat Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in, Dink cinayetiyle bağlantısı net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Yılmazer, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve tasarlayarak adam öldürmeye yardımla” suçlanıyor
Paralel Yapı’nın gazeteci Hrant Dink cinayetindeki rolü ilk kez bir tutuklamayla netleşmişti.. Dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in Dink soruşturmasında “suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve tasarlayarak adam öldürmeye yardım etme” suçlarından tutuklanması Paralel örgütün cinayetteki rolü konusunda şüpheleri ortadan kaldırdı.
Her şey C-5’te Planlandı. Plan neydi Gizlice bir birim kurmuşlardı. Bu birim Bazı operasyonların alt yapısını hazırlamak için Suikastler planlamıştı. Bu suikast listesinde 35 önemli isim yer almaktaydı. İlk sıralarda Hrand Dink vardı. Devam ederlermiydi sorusu soruyorsanız tereddütsüz evet derim. Listenin sonuna kadar gideceklerdi. Olayları planlayıp beklediler aslında sonra da harekete geçtiler. Ama plan istedikleri gibi gitmedi. Olmadı. Mahkeme tutanakları zaten bir kaçı yukarıda yazıldığı gibi ama yazılmayan kısmı!

F4 raporları nerede bazıları ele geçirilmiş. Ben sanmıyorum. VIP yada esas oğlan ortada yok kim bu esas oğlan Bence hala kuzu kuzu işine devam ediyor. Arada bir de Paralele verip veriştiriyor. Böyle bir komplike hadise Sizce bu kadar sınırlı sayıda ki insanın yapabileceği bir işmi? Hrand Dink Gazete’den çıktığını gazetenin içinden kim haber verdi 100 metre ileride elinde resimle durup katile şimdi diyen kimdi? Öldüğünde öldümü diye yanına yaklaşıp kontrol eden kimdi? Daha olayın üstünden saniyeler geçmesine rağmen ulusal bir gazeteyi arayıp Hrand vuruldu diyen kimdi. Yazacağım hepsini belgeleri ile zamanı gelsin ama kimdileri biraz sorgulamak lazım. Ben hala gerçeklerin ortaya çıktığına inananlardan değilim Paralel yapının en kilit karanlık dosyalarından biri ama ara ara yazarak kimler olduğunu hangi dış bağlantıların olduğunu size yazacağım…

“Sırtı yere geldikten sonra kazanmış olmak yalnız siyaset alanında görülür.”
(140212_hrantdink_0_0_2Edgar Fause)