Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Düşen Uçakta Korkutan Şüphe

Düşen Uçakta Korkutan Şüphe

Mısır Havayolları’na ait bir yolcu uçağı, Paris-Kahire seferini yaparken, içindeki 66 kişiyle birlikte Akdeniz’e düştü. Pilotun sorun bildirmediği belirtildi. Uçağın terör saldırısı sonucu düştüğünden şüpheleniyor.

Mısır’ın ulusal havayolu şirketi EgyptAir’a ait bir yolcu uçağı, dün Paris-Kahire seferini yaparken Akdeniz’e düştü. Yunanistan Havacılık yetkilileri, Mısır hava sahasına girdikten sonra radardan çıkan yolcu uçağının, Yunanistan’ın Kerpe adasının 130 mil güneyinde düştüğünü açıkladı. 30’ü Mısırlı, 15’i Fransız 56 yolcu, 7 mürettebat ve 3 güvenlik görevlisi, toplam 66 kişiyi taşıyan Airbus 320-232 tipi yolcu uçağının enkazını arama çalışmaları başlatıldı. Mısır ve Fransa tarafından yürütülen çalışmalara Yunanistan, 2 uçak, bir savaş gemisi, 2 de helikopterle katılıyor. Fransız basını ise çalışmalara bir Türk uçağının da katıldığını yazdı.

2 KERE ROTADAN SAPTI
Yunan sivil havacılık kurumu uçağın pilotunun kontrol kulesine sorun bildiriminde bulunmadığını açıkladı. Yunanistan Sivil Havacılık Müdürü Konstantinos Liceratos, “Uçak bizim hava sahamızdan çıkmak üzereyken alışıldığı üzere pilotla irtibata geçmeye çalıştık. Ancak, cevap vermedi ve sabah 03.29’da radardan kayboldu. Hemen Mısırlı yetkililere haber verdik. Pilot ile en son, Atina’dan uzaklaşırken ve Kea adasının üstünden geçerken konuştuk, hiçbir problemden bahsetmedi” dedi.

Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos ise 804 sefer sayılı uçağın ani dönüşler yaptığı ve radardan kaybolmadan önce irtifa kaybettiğini söyledi. Kammenos, “Sağ tarafına 90 derecelik ani bir dönüş yaptıktan sonra daireler çizerek 35 bin metreden 10 bin metreye kadar irtifa kaybederek radarlardan kayboldu” diye konuştu.

Mısır Başbakanı Şerif İsmail, terör dahil hiçbir ihtimali göz ardı etmediklerini açıkladı. Fransız BFMTV kanalına konuşan havacılık uzmanı Gerard Feldzer, A320 uçağının 2003’te hizmete girdiğinin ve nispeten yeni olduğunun altını çizerek, “Motorun parlaması gibi bir teknik arıza pek mümkün görünmüyor” diye konuştu. Uçakta bomba olma ihtimalinin gündemde olduğunu söyleyen Feldzer, “Motorlardan biri patlasaydı, pilotun bir tehlike mesajı için zamanı olurdu” dedi. Rus Federal Güvenlik Servisi Başkanı Bortnikov da uçağın terör saldırısı nedeniyle düştüğünü ilerdi sürdü.

FRANSA’DAN KRİZ MASASI…
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, EgyptAir uçağının düşüşünü değerlendirmek üzere kabinesindeki kritik bakanları dün acilen topladı. Başbakan Manuel Calls kazayla ilgili hiçbir teorinin göz ardı edilemeyeceğini açıkladı. Ulaştırma Bakanı Alain Vidalies de konuya ilişkin Charles de Gaulle Havalimanı’nda bir kriz masası kurulduğunu, yolcu yakınlarının havalimanına gelmeye başladığını belirtti. Uçakta 15 Fransız vatandaşının bulunduğunun kesinleştiğini belirten Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault da “Bütün imkânlarımızla uçağın bulunması için yapılan çalışmalara destek olacağız” diye konuştu.

CAN YELEKLERİ BULUNDU
Uçağın radardan kaybolduğu bölgede enkaza ait 2 parça bulundu. Kayıp uçağa ait olduğu düşünülen iki plastik parçanın bulunmasının ardından, Yunanistan devlet televizyonu, Girit Adası’nın 230 mil güneyinde uçağa ait olabilecek iki can yeleğinin bulunduğunu açıkladı.