Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Dumankaya İnşaat’ın Sahibi Gözaltına Alındı

Dumankaya İnşaat’ın Sahibi Gözaltına Alındı

İstanbul’da başlatılan ‘cemaat’ operasyonunda 101 kişi gözaltına alındı. 800 polisin katılımıyla gerçekleştirilen operasyonda, Dumankaya İnşaat’ın sahibi de gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Bank Asya çalışanlarının da bulunduğu bildiriliyor.

İSTANBUL Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında, 2004-2015 yılları arasında ‘FETÖ/PDY’ye yaklaşık 50 milyon lira maddi destek sağlandığı iddiasıyla aralarında Dumankaya İnşaat’ın sahipleri ve Bank Asya çalışanlarının da bulunduğu 140 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarttı.

101 GÖZALTI, ÜNLÜ İŞ ADAMI DA GÖZALTINDA

Bunun üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri koordinesinde 800 polisin katılımıyla İstanbul merkezli, Bingöl, Bursa, Çanakkale, Erzurum, Kocaeli, Ordu, Rize ve Trabzon’da yapılan eş zamanlı operasyonlarda 101 kişi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar arasında Dumankaya İnşaat’ın sahibi Halit Dumankaya’nın da bulunduğu öğrenildi. İstanbul dışında gözaltına alınan şüphelilerin Vatan Caddesi’nde bulunan Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirilmesi bekleniyor.

Şüpheliler hakkında, “Terör örgütüne üye olma” ve “Terörün finansmanına dair kanununa muhalefet” suçlarından işlem başlatılacağı öğrenildi.

DUMANKAYA’DAN İLK AÇIKLAMA: SÜREÇ TAKİP EDİLİYOR

Gözaltı kararlarının ardından Dumankaya İnşaat’tan bir açıklama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Basın yayın organlarında yer aldığı gibi, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, 18 Nisan 2016 Pazartesi sabahı bilgilerine başvurulmak üzere Mali Şube Müdürlüğü’ne davet edilmişlerdir. Süreç tarafımızdan takip edilmektedir.”

53 yıldır ülke ekonomimiz ve insanlarımız için değer yaratmak ilkesi doğrultusunda faaliyet gösteren Dumankaya İnşaat, kurulduğu günden itibaren tüm hukuki ve mali yükümlülüklerini titizlikle yerine getirmiş, ülkemizin kalkınması ve insanımızın gelişimi için çalışmış ve çalışmaktadır.

Kurumumuz, süreçle ilgili gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmaya devam edecektir”

BAŞSAVCILIK DA AÇIKLAMA YAPTI

İstanbul merkezli operasyon hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan bir açıklama geldi.“Yasa dışı FETÖ/PDY örgütüne finansman sağlamak, üye olmak, örgütün propagandasını yapmak ve suçtan kaynaklı mal varlığı değerlerini aklamak suçlarından gizli soruşturma yürütülmektedir” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bank Asya hakkında düzenlenen Teftiş Kurulu raporu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu raporu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce yapılan tahkikat sonucunda; burs, kurban parası, abonelik ücretleri ve himmet olarak verilen ve toplanılan paraların, yardım ve bağışta bulunan kişilere vaat edilen amaçlar doğrultusunda kullanılmadığı, dini duygular istismar edilerek toplanılan para ve çeklerin, Bank Asya’nın bazı şubelerindeki belirli hesaplara aktarıldığı, bu hesaplarla ve hesap sahipleri ile bağlantısı ve ticari ilişkileri bulunmayan örgüt yöneticilerine usulsüz işlem ve tasarruflarla, örgütün amacı doğrultusunda legalize edilerek kullanıldığı, bu işlem ve eylemlerin bir kısım banka personeli, örgüt adına hesabı kullandıran ve kullanan esnaf ve şirket sahipleri ile bu hesaplarda bulunan paraları örgüt adına tasarruf eden, örgütün ileri gelen üyeleri tarafından gerçekleştirildiğine yönelik bilgi ve bulgulara ulaşılmıştır.”

“BELGELERE ARAMA VE EL KOYMA KARARI”

Başsavcılık tarafından soruşturmaya konu suçları işledikleri iddia ve delil elde edilen 140 kişinin gözaltına alınması talimatı verildiği kaydedilen açıklamada, “Başsavcılığımızın talebi üzerine İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 15 Nisan 2016 tarihli kararı uyarınca bir kısım şüphelilerin adreslerinde soruşturma konusu suçların unsuru ve delili olabilecek eşya ve belgelerin tespit ve temin edilmesi için arama ve el koyma kararı verilmiştir” denildi.

“41 BANKA ÇALIŞANI VE ŞİRKET YÖNETİCİSİ…”

Soruşturma kapsamında 100 kişinin gözaltına alındığı vurgulanan açıklamada, “Şüphelilerden 41’i Bank Asya’nın değişik şubelerinde çalışan personeli, diğerleri ise 2014-2015 yılları arasında örgüte finansman sağlayan /finansmana aracılık eden şirket yöneticisi ve çalışanları ile himmet hesaplarını örgüt adına kontrol eden ve tasarruf edilen kişilerdir” cümlelerine yer verildi.

8 İLİ KAPSAYAN SORUŞTURMA

Soruşturmanın Bank Asya’nın İstanbul’daki 4 şubesinde yoğunlaştığı ifade edilen açıklamada, “İstanbul Merkezli olmak üzere 8 ili de kapsayan soruşturma, Başsavcılığımızca her yönü ile detaylı olarak gizli ve titiz bir şekilde sürdürülmekte olup sonuçlandığında ayrıca bilgi verilecektir. Kamouyuna saygı ile duyurulur” denildi.

H.Z İSİMLİ VATANDAŞIN İHBARIYLA BAŞLAYAN SORUŞTURMA

Öte yandan soruşturmanın 2015 yılında H.Z. isimli bir vatandaşın ihbarı ile başladığı, vatandaşın ihbarında Bank Asya şubesindeki hesabının “himmet” için kullanıldığını söylediği öğrenildi. Bu iddia doğrultusunda Bankacılık Teftiş Kurulu’nun, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün araştırma yaptığı ifade edildi.