Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / DOKUNULMAZLIKTA KARARLI ADIMLAR…

DOKUNULMAZLIKTA KARARLI ADIMLAR…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan onayladı, fezlekesi bulunan milletvekilleri için geri sayım başladı. Şu an mecliste bulunan dosyaların önce başbakanlığa, sonra da Adalet Bakanlığı’na gönderilmesi gerekiyor. Ancak 152 milletvekiline ait 800 dosya var. Bu da ciddi yük demek. Yetkililer de bu zorluğu gördü, yeni bir formül geliştirdi.

Milletvekili dokunulmazlığını kaldıran anayasa değişikliği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı, süreç başladı. Prosedüre göre, dokunulmazlık dosyaları önce Meclis Başkanlığı’na, ardından Başbakanlığa gönderiliyor. İncelenen dosyaların Adalet Bakanlığı tarafından savcılara sevk edilmesi gerekiyordu. Ancak bu kez dosya sayısı fazlaydı. Bu nedenle yeni bir formül bulundu. İlgili bürokratların Anayasa Adalet Karma Komisyonu’nda evrakları yerinde teslim alması benimsendi. Meclis Başkanlığı, Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı bürokratları dosyaları Meclis’te inceleyerek teslim aldıklarına ilişkin imza atıyor. Bu tasnifin ardından dosyalar Adalet Bakanlığı’na gönderilecek. Oradan da savcılıklara dağıtılacak.

Dosyalardaki belgelerin kaybolmasına karşı da önlem alındı. Belge ve delillerin kaybolmasına karşı tüm dökümanlar dijital ortama da aktarıldı. 152 milletvekili hakkında 800 dokunulmazlık dosyası var. Söz konusu fezlekelerde vekiller hakkındaki iddialar, belge ve bilgiler yer alıyor. dosya boyutu milletvekiline göre farklılık gösteriyor. Örneğin bir milletvekili hakkında hazırlanan dosya 40 klasörden oluşabiliyor.

Meclis anayasa komisyonda muhafaza edilen dosyalarda ağılıklı suç ise terör. 216 dosya terör, 201 hakaret, 55’i suçu ve suçluyu övme iddiaları yer alıyor. 152 milletvekiline ait 800 dosyanın Meclis’teki işlemlerinin hafta sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.