Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / DİZEL ARAÇ SATIŞI DURDU!

DİZEL ARAÇ SATIŞI DURDU!

Dünyanın en büyük ikinci otomobil pazarı olan ABD’de hava kirliliği testlerinde yapılan aldatmacanın ortaya çıkmasıyla Volkswagen AG’nin hisseleri yaklaşık yedi yılın en düşük seviyesine düştü.

Frankfurt borsasında işlem gören hisseler yüzde 20’lik düşüşle 3 Kasım 2008’den bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi. Bu düşüşle Wolfsburg merkezli şirketin hisselerindeki değer kaybı yıllık yüzde 25’e ulaştı.

Volkswagen hisselerindeki hareketi göstere grafik:

ŞOV BAŞLADI ŞOV BAŞLADI

Volkswagen İcra Kurulu Başkanı (CEO) Martin Winterkorn, Pazar günü yaptığı açıklamada şirketin yetkililerle işbirliği halinde olduğu ve konu ile ilgili kendi soruşturmasını da başlattığını açıkladı. Volkswagen CEO’su halkın güvenini sarstıkları için çok üzgün olduğunu söyledi. ABD’de yaklaşık yarım milyon aracı etkileyen emisyon skandalı sonucunda Alman otomotiv devine 18 milyar dolar para cezası verilebilir. Şirkete ayrıca ceza davası da açılabilir.

İŞTE TÜRKİYE’DE EN ÇOK SATAN OTOMOBİLLER! İŞTE TÜRKİYE’DE EN ÇOK SATAN OTOMOBİLLER!

Commerzbank AG analisti Sascha Gommel, söz konusu olay ABD’de örgütlü bir aldatmaca olarak görülürse Wolfsburg üst yönetimi bunun sonuçlarına katlanmak zorunda kalabilir dedi.

Çevre Koruma Ajansı Cuma günü yaptığı açıklamada, Volkswagen’in eğer emisyon testinden geçemezse dizel araçlarında bir yazılımla gereken değişikliği yapmaya söz verdiğini belirtti.