Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / DİŞ DÜŞMANI 10 YİYECEK!

DİŞ DÜŞMANI 10 YİYECEK!

Şekerin diş sağlığınız için harika bir ürün olmadığı aşikar… Fakat ekşi yiyeceklerin şekerli olanlardan daha kötü olduğunu biliyor muydunuz? İşte, diş sağlığınız için dişlerinize en çok zarar veren o 10 yiyeceğin isimleri… Bunları okuyup, öğrendiğinizde diş hekiminiz size teşekkür edecek…
311
1- İşlenmiş karbonhidratlar (beyaz ekmek vb…): Karbonhidratlar şekerlidir. Tükürüğünüzde, sindirimi ağızda başlatan ve tükürük amilazı adı verilen enzimler bulunur. Eğer gün içerisinde sürekli kraker atıştırıyorsanız ağzınızda sürekli şeker tutuyorsunuz demektir… Şekerin dişlerinize zarar veriyor olmasının sebebi, ağzınızdaki bakterilerin şeker yiyerek asit oluşturuyor olmasıdır. Eğer ağzınızda hiç plak olmasaydı (bu imkansız) işte o zaman dişlerinizin çürümesine neden olacak bir şey olmazdı.
411
2- Alkol: Ağzınızı kurutan her şey kötüdür. Ve sürekli alkol tüketen kişilerin ağzı oldukça kurudur…
511
3- Buz: Buz çiğnemek diş sağlığınız için iyi bir şey değil çünkü buz çok serttir. Bazı buz yiyen hastalara yılda bir veya iki kez kron taktığımız olur. Çünkü buz çiğnemek, bir kayayı ısırmak gibi… Ayrıca soğukluk dişlerinizi daha kırılgan bir hale getirebilir.
611
4- Kuru meyve: Bizler kuru meyveleri severiz. Onları tamamen ‘fırlatıp atın’ demiyoruz ama bunların içerisinde taze meyvede olduğu kadar şeker vardır. Ayrıca yapışkandırlar, bu nedenle dişlerinizde kalırlar. Eğer bunları tüm gün yiyorsanız ve dişlerinizi fırçalamıyorsanız dişlerinizde çürük görmeniz muhtemel…
711
5- Yapışkan, ekşi şekerlemeler: Ekşi şekerlemeler, tatlı olanlardan daha kötüdür. Çünkü ekşi olanlarda daha fazla şeker vardır ve genelde bu şekerlemelerin içerisinde sitrik asit bulunur. Şeker, ekşi ve yapışkan üçlemesine dikkat!
811
6- Spor ve enerji içecekleri: Diş sağlığınız için oldukça kötü içeceklerdir. Bunlar, gazlı içeceklerden daha çok asit hasarı yapar. Bu açıdan spor içecekleri birinci, enerji içecekleri ikinci ve gazlı içecekler üçüncü sırada geliyor. Ayrıca bu içecekler, içerisinde çok fazla şeker barındırır. Şunu söyleyebiliriz ki gezegendeki en iyi içecek hala su…
911
7- Şekerli ve asitli içecekler: Gazlı içecekler de oldukça tehlikelidir. Çünkü içlerinde şeker, fosforik ve sitrik asit bulunur. Bunlar diş yüzeyini bozarlar… Ayrıca şekerin bakterileri beslediğini unutmayın.
1011
9- Limon ve misket limonu: Normal bir limonun pH’ı 2’dir. Eğer limon veya misket limonunu ön dişlerinizle emiyorsanız diş minenize zarar veriyorsunuz demektir. Ayrıca bu davranışta bulunmanız dişlerinizin sararmasına ve hassaslaşmasına neden olur.
1111
10- Yediğiniz ve geri gelmek üzere olan her şey…
Dişlerinize yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri de kusmak ya da reflüye sahip olmanızdır. Tüketmiş olduğunuz yiyeceğin tekrar ağzınıza gelmesidiş dişlerinizi saf asitle yıkayacağınız anlamına gelir.