Salı , 17 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / DEV PROJELER HIZ KESMEDİ!

DEV PROJELER HIZ KESMEDİ!

Türkiye’nin çehresi İstanbul’un dev projeleriyle değişiyor. Ulaştırma Bakanlığı, son 13 yılda 260 milyar liranın üzerindeki yatırımla, Marmaray, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Treni gibi büyük projeleri hayata geçirirken, birçok proje de tam gaz sürüyor. İşte bazı projeler:

Büyük İstanbul Tüneli: Çalışmalar ihale aşamasına geldi. 2 karayolu ve 1 metro yolunun Boğaz’ın altından geçeceği projenin uzunluğu 6.5 kilometre. Tünelin 5 yıl içinde faaliyete geçmesi hedefleniyor.

3. Havalimanı: Tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünya liderliği koltuğuna oturacak. 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi veren Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu tarafından inşa ediliyor. 76 milyon metrekarelik alan üzerine kurulacak.

Avrasya Tüneli: İstanbul Boğazı altında 3.4 kilometrelik alan kazılarak iki kıta deniz tabanı altında birleştirildi. Aralık 2016’da tamamlanacak Avrasya Tüneli ile Kazlıçeşme-Göztepe hattındaki yolculuk 15 dakikaya kadar inecek.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü: İstanbul’un 3. Boğaz Köprüsü’nden 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu geçecek. 59 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş, bin 408 metrelik ana açıklığıyla üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olacak.Bu yıl tamamlanması hedefleniyor.