Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Davutoğlu’nun hedefi bayramda yeni hükümet

Davutoğlu’nun hedefi bayramda yeni hükümet

Salı günü Meclis’teki yeminin ardından Cumhurbaşkanı’nın Davutoğlu’na hükümeti kurma görevi vermesi bekleniyor. AK Parti’de en yakın koalisyon seçeneği olarak MHP görülüyor.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) önceki gün 7 Haziran seçimlerine ilişkin kesin sonuçları açıklamasının ardından gözler koalisyon pazarlıklarına çevrildi.
Gayriresmi sürdürülen çalışmaların önümüzdeki hafta salı günü gerçekleştirilecek yemin töreninin ardından hız kazanması bekleniyor.
Kulislerde, Meclis’te milletvekili yemin törenin hemen ardından ayın gün yada bir gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümeti kurma görevini teamüller gereği seçimlerden en yüksek oyu alan AK Parti’nin Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na verebileceği konuşuluyor. Yine hükümet kurma çalışmaları ile Meclis Başkanlığı seçimlerinin eş zamanlı yürüyeceği belirtiliyor.
Bunun önünde ise herhangi bir yasal engel bulunmuyor.
Bugüne kadar hükümet kurma çalışmaları genellikle Meclis Başkanlığı seçimlerinden sonra gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu teamüle uyarsa Davutoğlu’na hükümet kurma görevini Meclis Başkanlığı seçimleri ve yeni Başkanlık Divanı’nın oluşmasının ardından yani temmuz ayının ilk günlerinde vermesi bekleniyor.

MHP DAHA YAKIN

Ankara kulislerinde, AK Parti’nin MHP ile koalisyona daha yakın olduğu belirtiliyor.
Gayri resmi görüşmelerde bakanlıklar konusunda pazarlıkların başladığı iddia ediliyor.
Yine iddialar arasında AK Parti ile MHP arasındaki pazarlığın İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı üzerinden sürdüğü ifade ediliyor.
AK Parti’nin Meclis Başkanlığı’nı da MHP’ye teklif ettiği yine kulislere yansıyan bilgiler arasında yer alıyor. AK Parti’nin bayrama kadar hükümeti kurmak istediği ifade ediliyor. SABAH