Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / DAVUTOĞLU VE MERKEL ORTAK AÇIKLAMA YAPIYOR!

DAVUTOĞLU VE MERKEL ORTAK AÇIKLAMA YAPIYOR!

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile İstanbul’a gelen Almanya Başbakanı Merkel, basına kapalı gerçekleşen görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması yapıyor.

BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI

Mülteciler konusu görüşmemizin ana unsuru oldu. Son aylarda mülteciler konusunda Avrupa’da duyarlılık oluştu. Türkiye ile Almanya arasında 15 Ekim’de ikili heyet mülteciler konusunda toplandı. Sayın Merkel Ankara’daki terör saldırısı ile ilgili taziyelerini iletti. Biz Türkiye olarak insan kaçakçılarına karşı birlikte çalışmaya hazırız.

Merkel’le vize muafiyeti konusunu da görüştük. Bunu 2016’da gerçekleştirmek için ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Geri Kabul Anlaşması’nın olması için Türk vatandaşlarına Şengen vizesi verilmeli.

SIĞINMACILAR KRİZİ

Bu krizden sonra Türkiye AB ilişkilerinin yeni ivme kazanası konusunda mutabakat sağlandı.

TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİ

Umut ederiz Türkiye AB fotoğrafının içinde yer alır.

ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL’İN AÇIKLAMALARI

– (Mülteci sorunu) İlkesel olarak doğru yolda olduğumuzu söyleyebilirim.

– Vize konusunda talepler var, üzerinde çalışılması gerekir.

– Türkiye şimdiye dek pek uluslararası yardım alamadı.

– Türkiye şu ana kadar gerçekten büyük görev üstlendi.

– Türkiye’ye yardımlarda bulunacağız.

– (AB ile müzakereler) Müzakerelerde 17 numaralı faslı açmak isteriz. Aile fotoğrafına Türkiye’nin dahli üzerinde çalışmalıyız. Türkiye ile ortak çıkarlarımız var.

– 1 Kasım’dan sonra Kürtlerle barış süreci ön plana çıkmalı.

TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ BÖLGE TALEBİ

Başbakan Davutoğlu: DEAŞ’ın Halep’e yönelik saldırıları bizi kaygılandırıyor. Halep’e saldırı yeni bir göl dalgasına neden olabilir. Merkel ile Suriye’ye yabancı müdahalesinin olası sonuçlarını ele aldık.

Almanya Başbakanı Merkel: Türkiye’nin NATO partneri olarak desteklenmesi gerekiyor. Türkiye’nin güvenli bölge olması konusunu görüşebiliriz.bor_organize_sanayinde_fabrika_yangini_h17595_233f8