Cumartesi , 21 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Davutoğlu süreci şeffaf yürütecek

Davutoğlu süreci şeffaf yürütecek

Başbakan Davutoğlu koalisyon turlarından önce vatandaşları bilgilendirecek. AK Parti’nin önceliklerini basın toplantısıyla anlatacak olan Davutoğlu, süreçte atılacak adımları da aktaracak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun koalisyon görüşmeleri için muhalefet partilerinin genel başkanlarını ziyaret etmeden önce düzenleyeceği basın toplantısı ile AK Parti’nin önceliklerini anlatarak vatandaşları bilgilendirmesinin gündemde olduğu belirtildi.

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hükümeti kurma görevi vermesinin ardından muhalefet partisi liderleri ile görüşme takvimi belirleyecek.

Davutoğlu, bu takvim işlemeden önce de koalisyon görüşmelerinin çerçevesinin nasıl olacağını ortaya koyan bir basın toplantısı düzenleyecek. Toplantıda, Davutoğlu’nun liderlerle yapacağı görüşmede neleri önceleyeceği, neleri konuşacağı, süreçle ilgili atılacak adımları anlatacağına ilişkin bilgiler vermesi bekleniyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün ekonomi kurmaylarıyla Çankaya Köşkü’nde önemli bir toplantı gerçekleştirdi. TBMM Başkanı seçilen İsmet Yılmaz’ın nezaket ziyareti gerçekleştirdiği Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu öncesinde ekonomi yönetimi için ilgili bakanlarla bir araya geldi. Toplantıya Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu katıldı.

Davutoğlu, Beştepe’deki Bakanlar Kurulu öncesinde ekonomideki gidişat hakkında kurmaylarından bilgi alarak son durum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Davutoğlu, ekonomi toplantısının ardından da yeni Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ü kabul etti. Öte yandan İsmet Yılmaz’ın Meclis Başkanı seçilmesinin ardından Milli Savunma Bakanlığı’na dışarıdan atanan Vecdi Gönül, yarın Meclis Genel Kurul’unda yemin ederek yeni görevine başlayacak.

Meclis’te aynı gün Lübnan tezkeresinin 1 yıl daha uzatılması ele alınacak. Davutoğlu, Ankara’daki yoğun programının yanı sıra akşamları da farklı illere giderek iftara katılacak. İlk olarak bugün Van-Tuşba’da iftarını açacak Davutoğlu, teravih namazını da Van’da kıldıktan sonra Ankara’ya dönecek. Davutoğlu pazar günü de AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenecek olan İstanbul iftarına katılacak. Gelecek hafta pazartesi günü Şanlıurfa’ya gidecek olan Davutoğlu, salı günü de Trabzon’a geçerek iftara katılacak. A Haber