Cumartesi , 21 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / DARBE GİRİŞİMİNİN BİR NUMARASIYLA İLGİLİ OLAY İDDİA

DARBE GİRİŞİMİNİN BİR NUMARASIYLA İLGİLİ OLAY İDDİA

Güvenlik uzmanı eski bordo bereli Mete Yarar 15 Temmuz darbe girişiminin 1 numarasının Türk vatandaşı olmayabileceğini iddia etti.

Mete Yarar, darbeyi analiz ettiği söyleşide ‘korkutucu olan, iç savaş çıkmasıydı. O zaman maalesef hayatını kaybedenlerin sayısını on binlerle ifade ederdik, Türkiye büyük bir badire atlattı” yorumunu yaptı.

İşte Mete Yarar’ın 1 Numara iddiası ve darbe gecesine dair çarpıcı tespitleri;

DARBENİN 1 NUMARASI KİM?

-Yurt içinde darbe girişiminin bir numarasının kim olduğu henüz ortaya çıkmış değil. Darbeyi saat 03.00 yerine 21.00’e alma emrini kim verdiyse, 1 numara odur. Savcılar tüm şüphelilere şu soruyu sormalı. Saat 21.00’de ‘darbe girişimi başlasın’ diye, emri kim verdi. Girişimi kim öne çekti? Bu sorunun net cevabı bulunursa, 1 numara da bulunur. Ama gözardı etmeyelim,1 numara Türk olmayabilir.

KANDİL DARBEYİ BİLİYORDU!

-Ben Kandil’in, 15 Temmuz’da darbe girişimi olacağından bilgisi bulunduğunu düşünüyorum ve Kandil’in 16 Temmuz’dan itibaren, PKK ve PYD unsurlarından oluşan 20-25 bin kişiyi bölgeye göndermesi de bir ihtimaldi. Sınırlarımız o gece kontrolsüz kaldı.

TÜRKİYE BÖLÜNÜRDÜ EN ÜRKÜTÜCÜ OLANI

-Girişim başarılı olsa Güneydoğu’daki birliklerden de Ankara ve İstanbul’a kaydırmalar yapılacağı bilgileri var. Bu durumda Güneydoğu’daki hava üsleri ve askeri birlikler zayıflardı. Buraların terör örgütlerince ele geçirilip, silah ve mühimmata el konulması, uzun süreli iç savaş yaşanması, belki de on binlerin ölmesi kaçınılmaz olabilirdi. Ülkenin bölünmesi, bölge gücü olmaktan çıkmamız ve ulus devlet modelinin çökmesi en ürkütücü sonuç olurdu.