Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / DAEŞ YENİ ASKERİ GÜÇ KURMUŞ

DAEŞ YENİ ASKERİ GÜÇ KURMUŞ

Terör örgütü DAEŞ yeni askeri güç kurmuş
Terör örgütü DAEŞ’in Musul’da “Hasibe” adıyla yeni bir askeri güç kurduğu iddia edildi…Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’ın haberine göre Musullu Hacı Hüseyin Halef, DAEŞ’in gölgesindeki hayattı anlattı…
Halef, koalisyon güçlerine bağlı savaş uçaklarının kentte IŞİD’e yönelik gereçekleştirdiği bombardımanlarda sivilllerin de hayatını kaybettiğini belirterek, şunları ekledi: “DAEŞ’in kentin her yerine yayılmış durumda. Bazı mensuplar polis görevi yapıyor, bazıları da asker. Musul’da örgütün gözü kulağı olan rehberler var. Valilik ile Saddam Hüseyin’in saraylarına çıkan caddeler sivillerin kullanımına kapalı.”
3 AYDIR MAAŞLAR ÇEKİLEMİYOR
Musullu hacı, örgütün gölgesinde hayatın zorlaştığını, halkın parasız olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: “Su sıkınıtısı yaşanıyor. Her eve 5 amper bedava elektrik veriliyor. Akaryakıt hariç her şey çok ucuz ancak halkın ekmek bile alacak parası yok. Halk, Merkezi Irak Hükümeti’nin banka hesaplarına yatırdığı maaşla geçiniyordu. Ancak DAEŞ sözkonusu sistemi engellediği için 3 aydır maaşlar çekilemiyor.”
YENİ ÖRGÜT OLUŞTURDULARUnknown-2

images
DAEŞ’in kentte kendine has şeriatı uygulamak için “Hasibe” adlı bir güç oluşturduğunu söyleyen Hacı Hüseyin Halef, şunları söyledi: “Örgütün polisleri kentte devriye geziyor. Musul’da hayatta kalabilmen için, 5 vakit namazı camide cemaatle kılman gerek. Sigara ve nargile içmek yasak. Zekatın yanısıra devamlı örgüte haraç ödeme zorunluluğu var. Örgütün verdiği bütün kararlara itiraz yasak!” Kentte şimdi Irak Dinarı’nın yanısıra Suriye Lirası’nın da geçtiği belirtiliyor. Örgütün altın ve gümüşten yeni paralar bastığı ifade ediliyor ancak o paralar henüz piyasaya sürülmedi.”