Salı , 17 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / DAEŞ kılığında YPG katliamı!

DAEŞ kılığında YPG katliamı!

İstihbarat birimleri ve güvenlik bürokrasisine yansıyan, Tel Abyad’dan kaçan köylüler tarafından da teyit edildiği belirtilen bilgilere göre, Suriye’nin kuzeyindeki köylerde etnik temizlik yaptığı öne sürülen YPG, 30 Haziran’da DAEŞ militanlarının kıyafetlerini giyerek Tel Abyad’ın iki köyüne saldırdı.

İddiaya göre yaşanan olayın DAEŞ baskını olarak medyaya yansımasını da yine YPG’liler sağladı. YPG’nin Tel Abyad bölgesinde Arap ve Türkmen köyü kalmamasını amaçladığı öne sürüldü.
Güvenlik bürokrasisi ve istihbarat birimlerine ulaşan iddialara göre, Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye ile Suriye sınırının yaklaşık yüzde 70’lik bölümünü elinde tutan YPG, bölgeyi Arap ve Türkmenlerden arındırmak için operasyonlarını sürdürüyor.
ABD’nin, 30-31 Mayıs’ta, YPG tarafından boşaltılan köylerden kaçanların kurduğu çadırlara bomba attığı, YPG’nin de karadan bu bölgeye operasyon yaptığı, bunun sonucunda 20’si çocuk 35 kişinin yaşamını yitirdiği iddiaları kamuoyuna yansımıştı. Köylerden kaçanlar da YPG’nin, Arap ve Türkmen köylerini boşaltmaya yönelik operasyonlar yaptığı iddialarını ortaya atmıştı. Bu iddialara yenisi eklendi.

Hedef Türkmenler

30 Haziran’da, DAEŞ’in çıkarıldığı Tel Abyad’ın Munbatih ve Atik köylerine DAEŞ tarafından saldırıldığı, Kobani’ye ve köylerinde YPG’li kıyafeti giyerek katliam yapan DAEŞ’in bu köylerde de benzer katliamlar yapmak istediği kamuoyuna yansımıştı. Ancak istihbarat birimlerine ve güvenlik bürokrasisine, bu bilginin aksine, söz konusu köyleri DAEŞ kıyafeti giymiş YPG’lilerin baskın yaptığı yönünde bilgiler yansıdı. Köylülerin de gelenlerin DAEŞ kıyafeti giymiş YPG’li olduğuna yönelik beyanda bulundukları, YPG’nin amacının Arap ve Türkmen köylerini boşaltmak olduğu iddia edildi. Köylere DAEŞ’in saldırdığı bilgisinin de YPG’liler tarafından servis edildiği öne sürüldü.

ABD destekli

Bu bilgiler, güvenlik bürokrasisi tarafından ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde Kürt kuşağı oluşturmak istediği yönündeki tespitlerinin teyidi olarak nitelendi. ABD’nin Suriye’ye yönelik bin 760 hava operasyonundan bin 140’ının Kobani’ye yönelik olmasının da bu planın göstergesi olduğu belirtilirken, Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı İdlib için sadece 17 hava harekâtı yapılmasına dikkat çekildi.

MİLLİYET