Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / DAEŞ İSRAİL’E SALDIRDI!

DAEŞ İSRAİL’E SALDIRDI!

Örgüt tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Şehid Ömer Hadid Seriyyesi, Yahudileri Grad tipi roketlerle vurdu” ifadeleri kullanıldı.
Söz konusu örgüt son aylarda İsrail’in güneyine bir kaç roket saldırısı düzenlemiş, İsrail ordusu ise bu saldırılara Gazze’deki Hamas hedeflerini vurarak karşılık vermişti.

İsrail ordusu bu sabah yaptığı açıklamada, savaş uçaklarının Gazze’nin kuzeyinde Hamas’ın silahlı kanadı olan Kassam Tugayları’na ait 3 askeri noktaya hava saldırısı gerçekleştirdiğini duyurmuştu. Saldırının Gazze tarafından atılan roketlere misilleme olarak yapıldığı ifade edilen açıklamada, söz konusu roketlerin Hamas tarafından atıldığı öne sürülmüştü.

Gazze’deki görgü tanıkları da İsrail ordusuna ait bir savaş uçağının, Gazze’nin kuzeyinde Kassam Tugayları’na ait bir eğitim alanına hava saldırısı gerçekleştirdiğini belirtmişti.

Saldırı sonucu çevredeki binalarda hasar meydana gelirken, ölen ya da yaralanan olmadığı ifade edilmişti.

İsrail ordusu, dün, Gazze Şeridi’nden ülkenin güneyindeki Askalan kentine 3, Sderot yerleşim birimine de bir roket atıldığını, olayda ölen ya da yaralananın olmadığını belirtmişti.

Gazze’deki Hamas’a bağlı emniyet birimleri geçen Mayıs ayından bu yana DAEŞ’e bağlı terör hücreleri kurmak iddiasıyla bir çok kişiyi gözaltına almıştı.

“Kudüs Çevresindeki Mücahidlerin Şura Meclisi” örgütü, Gazze şeridinde faaliyetlerde bulunan “Kudüs Tevhid ve Cihad grubu” ve “Ensar es-Sunne” gibi grupların birleşmesiyle 2012 yılında kurulmuştu. Adını Gazze’de sivillere yönelik illegal şiddet eylemleriyle duyuran örgüt, 2014’te DAEŞ’i destekleyen bir bildiri yayınlamıştı.

“IŞİD İsrail’e hizmet ediyor”

Asıl adı Abdullatif Musa olan Ebu Nur Makdisi, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde İbn-i Teymiyye Camisi çevresinde kümelenen ve ‘Ensarullah Ordusu’ olarak adlı silahlı Selefi bir örgüt kurmuştu. Makdisi, Gazze’de “İslam Emirliği” kurduğunu iddia ederek, Hamas hükümetine savaş ilan etmiş, Makdisi, 15 Ağustos 2009’da Gazze güvenlik güçleriyle örgüt militanları arasında çıkan çatışma sonucu 22 militan ile birlikte ölü ele geçirilmişti.

Filistin’in Kudüs kentinde geçen ay, “IŞİD Kudüs Emirliği” imzasıyla Filistinli Hristiyanları 17 Temmuz’a kadar şehri terk etmedikleri takdirde öldürmekle tehdit eden bir bildiri dağıtılmıştı. Hamas ise söz konusu bildirinin “İsrail tarafından Müslümanları terör ile özdeşleştirmek için özellikle yayınlandığını” açıklamıştı.

DAEŞ bağlantılı söz konusu gruplar 26 Ağustos 2014’te Hamas ile İsrail arasındaki anlaşmaya varılan uzun dönemli ateşkese rağmen, zaman zaman Gazze’den İsrail’e füze atışı yapıyor. Hamas yönetimi “Tekfirci” şeklinde tanımladığı terör hücrelerinin “İsrail’e hizmet ettiği”ni savunuyor ve DAEŞ’i “İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını meşrulaştırmak için gerekçe üretmek” ile suçluyor.

Terör örgütü DAEŞ nisan ayının başında Suriye’nin başkenti Şam’ın güneyinde yer alan ve 3 yıldır rejim güçlerinin kuşatması altında bulunan Filistinlilere ait Yermuk Mülteci Kampı’na girmiş ve silahlı Hamas’a yakınlığıyla bilinen Eknaf Beytu’l-Makdis güçleri ile girdiği çatışmaların ardından kampın büyük bir bölümünü ele geçirmişti. Yaşanan son çatışmalar, Esed rejiminin ablukası nedeniyle zor şartlar altındaki kampta büyük insani krize yol açmıştı.