Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ’NDEN RIZA SARRAF AÇIKLAMASI !…

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ’NDEN RIZA SARRAF AÇIKLAMASI !…

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nden açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti, Rıza Sarraf’ın tutuklanması hakkında önemli açıklamalar yaptı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, basın mensuplarının sorularını yanıtlıyor.

Kalın’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

DAEŞ belasından kurtulmak lazım. Gerekçesi ne olursa olsun meşru gösterilmesi kabul edilemez. Suriye’de devam eden savaş DAEŞ’i besleyen unsurlardan biri. Suriye’de yaklaşık beş yıldır devam eden savaş aynı kalleşlikle masum insanları katletmeye devam etmektedir. Suriye savaşı devam ettikçe terör örgütlerinni alan bulması devam edecektir. Suriye meselesine baştan beri yaklaşımımız toprak bütünlüğünü esas alan bir geçiş sürecinin sağlanmasıdır.

PKK terörü de aynı kararlılıkla kınanması gerekir.

“İSTİHBARAT PAYLAŞIMI DAHA AKTİF OLMALI”
İstihbarat paylaşımı konusunda ülkeler daha aktif olmalı. Türkiye olarak, Brüksel’deki hadiseyi ilk defa yaşamadık. İlgili ülkeler gerekli adımları atmadığı için bu sonuçlar ortaya çıkmıştır. 120 küsür ülkeden 37 bin kişiye giriş yasağı koyduk. 100’ün üzerinde ülkeden gelen 3000 kişi sınır dışı edildi. Türkiye üzerine düşeni kararlılıkla yapmaktadır.

Müslüman karşıtı duygular siyasete alet ediliyor. Avrupa’da ve Amerika’da bunların siyset malzemesi yapıldığını gördük. Müslüman karşıtı söylemler DAEŞ gibi terör örgütlerinin elini güçlendirir. Bu konuda iyi sınav veren liderler de var.

ERDOĞAN’IN ABD ZİYARETİ
Ziyaret çerçevesinde Nükleer Güvenlik Zirvesi bulunuyor. Sayın Cumhurbaşkanımız daha önce de bu zirveye katılmıştı. Bu zirve bağlamında da yoğun bir program olacak. İkili görüşmeler olacak. Türkiye’de yatırımları bulunan şirketler ve işadamlarıyla programları olacak. Türk ve Müslüman toplumu temsilcileriyle bir araya gelecek. Musevi toplum temsilcileriyle de görüşecek. Yine düşünce kuruluşlarıyla da programı olacak. 2 Nisan’da cami açılışına da gerçekleştirecek.

ERDOĞAN OBAMA İLE GÖRÜŞECEK Mİ?
Bir ikili ziyaret değil, bir zirve ziyaretidir. program elverdiği ölçüde ikili görüşmeler de olabilir. Obama ile bir görüşme olması için de çalışılıyor. Görüşmeyecek gibi spekülasyonlar yapılıyor. Bunları bir kenara koyup resmi açıklamaları dikkate almakta fayda var.

RIZA SARRAF’IN ABD’DE TUTUKLANMASI
Amerika’da yürüyen bir süreç. Bizim onunla ilgili farklı bir şey söylememiz mümkün olmaz. Bize intikal eden bir şey sözkonusu değil.

İSRAİL’İN VATANDAŞLARINI UYARMASI
Ülkeler terör saldırılarının ardından bu tür uyarıları yapar. İstiklal Caddesi’ndeki saldırıların ardından karşılıklı taziyeleşmelerimiz de oldu. Ama teröü sevindirecek açıklamalardan da kaçınmak gerekir. İsrail için söylemiyorum. Her türlü tedbir ince ayrıntısına kadar alınmakta.