Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMALAR !…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMALAR !…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“İnsanların zor zamanlarında yanında olmak için 148 yıldır faaliyet gösteren Kızılay’a emek vermiş herkese saygılarımı sunuyorum.

Tarım Bakanlığı’nın yanındaki 30 dönüm arazi üzerinde Kızılay’a yaraşır merkezin yapımı çok faydalı olacaktır. Kızılay, geniş bir coğrafyada küresel bir yardım kuruluşu haline gelmiştir. Afet sonrası müdahale yanında afete hazırlık için böyle güçlü bir altyapıya ihtiyaç vardır. Kızılay’ın 2020 hedeflerine ulaşması için elimizden gelen desteği vereceğimizi Başbakanımız da ifade etti, bunu el ele hükümetimizle yürüteceğiz.

Eğer arkanızda millet varsa kimse sizi engelleyemez. Kızılay, milletin kurumu haline dönüştüğü müddetçe Türkiye’de de, dünyada da çok büyük işlere imza atmamaları için hiçbir sebep yoktur.

Ülke genelinde 91 bin üye sayısına ulaşan Kızılay, yardımlarını her geçen yıl artıracaktır. İtibarlı bir Kızılay için hep birlikte çalışacağız.

Tüm vatandaşlarımızdan 2868 kısa mesaj numarasını asla unutmamalarını tavsiye ediyorum. Her fırsatta bu numaraya mesaj göndererek 10 lira bağışlayan herkese şükranlarımı sunuyorum.

ABD’de çeşitli programlarımız oldu. Biz oraya çok önemli bir toplantıda ülkemizi temsil etmeye gittik. Bazı çevreler ise attığımı her adımın başarısızlığa uğraması için adeta kendilerini yırttılar. Ortak gösterilere destek vermekten kalp krizi yalanına kadar sergilemedik çirkinlik bırakmadılar. Yapılanları gördükten sonra Allah bizi bunlardan korusun demekten kendimi alamadım. Dimdik ayaktayım. Kalp krizi geçirdiğimiz yok. Bakıyorsunuz başka bir yerde kendi ülkesine karşı böyle bir kinle saldıran bir kesim var mı? Hastalıklı ruh hallerini anlamaya çalışıyorum. Ama yaptıklarını koyacak yer bulamıyorum. Türkiye Cumhuriyet batsa bunlar bayram edecek.

O meşhur örnek var ya içinde bulunduğu gemiyi delmek… Bunların yaptığı bu… Ülkeye düşmanlıkta en önde yürüyorlar. İstanbul’da yaşamaya karar veren Avrupalı bir piyanist gerçek yüzlerini ortaya döktü.

“HİLAL VARSA ŞEFKAT VAR, HİLAL VARSA KUDRET VAR”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium’da, Türk Kızılayı Olağan Genel Kurulu’na konuştu. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Kızılay bir temsil hareketidir. Tarihin derinliklerinden yürüyüp gelen köklü bir milletin, dünya üzerindeki her millete temsil mesajı ileten bir harekettir. Sizler dünyanın her yerinde bizleri temsil ettiniz.

Kızılay profesyonelce çalışması gereken, disiplin içinde hareket etmesi gereken bir sivil toplum hareketidir. Elinizde imkan, gücünüz, kuvvetiniz yoksa bu boyutları harekete geçirmek mümkün olmaz.

Bütün bu yönleriyle baktığımızda Kızılayımız, çok değişik aşamalarda geçerek bu günlere geldi. 1877’de Sultan Abdülhamit’in fermanıyla Kızılay kuruldu. Zorlu süreçlerden geçildi. Trablusgarb’a gidip oradaki askerlerimizin yarasını sarmak üzere koşan Hilal-i Ahmer mensupları, bütün İslam dünyasında büyük bir harekete zemin oluşturdular.

Hilal-i Ahmer bütün mazlum milletlerin sancağı haline geldi. Onun en asli unsuru olarak kadınların harekete geçmesi gerekti. İstiklal Harbi’nde, Çanakkale Savaşı sırasında Hilal-i Ahmer cepheden cepheye koştu. Bütün emeği geçenleri rahmetle anıyoruz.

Harpler, zorluklar milletleri zorluklar karşı karşıya bırakır. Zamanla Türkiye’nin ekonomik imkanları daraldıkça, bu kurumun özünü dokuyan vicdan, muhabbet, temsil ve gönül boyutu zayıfladıkça Kızılay itibar kaybetti. Marmara Depremi sırasında nasıl zaaflarla karşı karşıya konulduğunu ortaya koydu.

Sayın Cumhurbaşkanımız öncülüğünde başlayan AK Parti iktidarı Kızılay’ı asli misyonuna, asli gücüne kavuşturdu. 13 yılda öylesine derlendi, toparlandı ki bugün artık dünyanın gıpta ile takip ettiği bir Kızılayımız var. Hilal varsa şefkat var, hilal varsa kudret var… Aşkla çalışan Kızılay kadroları var, Kızılay kadrolarını donatan Türkiye Cumhuriyeti hükümeti var.

Körfez Savaşı esnasında bir gecede 500 bin kardeşimiz Irak’tan geldiğinde zaafiyetimize bakın, bir de 3 milyon mültecinin geldiği Türkiye’ye bakın, aradaki farkı görürsünüz. Mülteci hareketleri karşısında 78 milyon vatandaşımız, bir ensar olarak mültecileri bağrına bastı. 78 milyon vatandaşımızın herbiri Kızılay neferidir. Hem böyle bir şefkat vardı milletimizde, hem kudret vardı devletimizde.

Suriye söz konusu olduğunda Kızılay oradaydı. Kamplarda Kızılay oradaydı. Gönül coğrafyamızın her köşesinde Kızılay var. Kızılay hep var, hep var olacak. Kızılay 2020 vizyonunda büyük hedefleri aldığınızı biliyoruz. Kızılay’a her şey yakışır, en çok da bu hilaldir. Bu bayrak en ileri uçlara taşınacaktır.”